Toksyny w organizmie - co w nas "siedzi"?

Na co dzień mamy styczność z wieloma substancjami – tymi pożądanymi, jak również z tymi niechcianymi – toksynami, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Jakie toksyny w nas "siedzą"?
/ 16.12.2012 12:51

Niezdrowa żywność

Czym są toksyny?

Toksyny są to substancje o charakterze szkodliwym lub zabójczym dla naszego organizmu. Nie posiadają smaku ani zapachu i zazwyczaj występują w niskich stężeniach. Mają zdolność do kumulowania się we wszystkich narządach, jednak najczęściej odkładają się w wątrobie, tkance nerwowej i tłuszczowej, we włosach oraz w paznokciach. 

Długotrwałe dostarczanie toksycznych związków naszemu organizmowi i brak oczyszczania może doprowadzić do zatruć, których skutkiem mogą być alergie, zaburzenia hormonalne, a nawet niepłodność. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu organizmu (detoksykacja) np. za pomocą suplementów diety oraz ziół. 

Zobacz także: Toksyny i ich rodzaje

Źródła toksyn w naszym organizmie

  • Dodatki do żywności (barwniki, konserwanty);
  • Spaliny samochodowe;
  • Nawozy sztuczne (pestycydy, dioksyny);
  • Używki (papierosy, alkohol, narkotyki);
  • Stres.

Jak pozbyć się toksyn?

Organizm człowieka w naturalny sposób próbuje wyrzucać niebezpieczne związki chemiczne poprzez skórę, płuca, przewód pokarmowy oraz wątrobę. Ze względu na wysokie stężenie danego związku w organizmie nie zawsze nasz ustrój potrafi zwalczyć dane toksyny. Wtedy wymagana jest farmakologia (która niestety dodatkowo obciąża wątrobę) wraz z odpowiednią dietą. Należy spożywać wtedy dużo warzyw, owoców oraz kasz. Szczególnie polecany jest szpinak oraz kefir. Dodatkowo w przypadku kumulacji związków toksycznych polecana jest zielona herbata oraz mięta

Zobacz także: Plastry oczyszczające organizm z toksyn - czy to działa?