Spróbuj przygotować napój z kombuczy w domu!

Sprawdź, jak możesz skutecznie oczyścić swój organizm

Oczyszczanie organizmu ma na celu wszelkie działania prowadzące do przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu. Mechanizmy oczyszczające są na tyle wydajne, że są w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami. Jednak w niektórych sytuacjach ciągłego zmęczenia, ospałości, braku koncentracji warto zdecydować się na zastosowanie metod wspomagających oczyszczanie.
/ 10.11.2010 20:19
Spróbuj przygotować napój z kombuczy w domu!

Głodówka

Najlepszą metodą na oczyszczanie jest rezygnacja z pokarmów, czyli głodówka. Jednak nie musi być to od razu tzw. post ścisły, czyli powstrzymanie się od całkowitego przyjmowania pokarmów i spożywanie tylko samej wody. Można przejść na dietę owocową, warzywną bądź mieszaną. Dieta taka powinna trwać około 10 dni. Jest to odpowiedni czas, aby oczyścić organizm z toksyn. Jednak nie każdego jest stać fizycznie na tak rygorystyczną dietę. Można zdecydować się na post 24 godzinny.

Dieta niskokaloryczna

Po zakończeniu diety zaleca się niepowracanie do starych, dietetycznych przyzwyczajeń. Można zastosować się do diety niskokalorycznej na poziomie około 1000 kcal przez około 2 tygodnie, następnie stopniowo zwiększać kaloryczności posiłków. Dietę taką można wzbogacić również o oczyszczające preparaty ziołowe.

Polecamy: Niezdrowe pomysły na redukcję masy ciała

Zielona herbata

Herbatki ziołowe można również stosować nie będąc na diecie. Przez zastosowanie ziołowej kuracji wspomagamy czynność narządów uczestniczących w eliminowaniu toksycznych związków z organizmu. Znanym ,,wymiataczem” toksyn jest zielona herbata, chociaż smakowo może nie zachwyca, jej ekstrakty są źródłem polifenoli, które niwelują działanie wolnych rodników.

Sauna

Do metod oczyszczania należy również sauna. Nasza skóra jest jednym z ważniejszych chociaż nie docenianych mechanizmów oczyszczających.
Nie można zapomnieć, że z potem również eliminowane są substancje toksyczne. Wysoka temperatura w saunie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, co skutkuje wzmożonym poceniem. W ciągu jednego, niezbyt uciążliwego dnia człowiek jest w stanie wydzielić od 0,5 do 1 litra potu. Podczas 0,5-1 godziny pobytu w saunie może powstać nawet kilka litrów potu. Jest to bardzo dobra metoda oczyszczania organizmu z toksyn, ale głównie tych rozpuszczalnych w wodzie. Z sauny można korzystać 1-2 razy w tygodniu.

Namiastką sauny jest brany codziennie rano prysznic z naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Poprzez łagodne zmiany temperatury pobudzane jest krążenie krwi i limfy, co powoduje, że lepiej są zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze wszystkie tkanki organizmu.

Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny są choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, infekcje, choroby zakaźne.

Jeżeli czasem czujemy się ociężali i pozbawieni energii życiowej, warto poświęcić trochę czasu na wdrożenie odpowiadających nam sposobów oczyszczania. Na pewno kuracja oczyszczająca pomoże zregenerować i przywrócić organizmowi siły witalne.

Przeczytaj też: Jak toksyny wpływają na nasz organizm?