Podstawiam butelkę pod drzewo i mam darmowy wiosenny eliksir na wzmocnienie organizmu. Zbieram go już od początku marca

sok z brzozy na wiosenne wzmocnienie fot. iStock by Getty Images, Helin Loik-Tomson
Sok z brzozy, czyli wodę brzozową można czerpać już od końcówki lutego aż do połowy kwietnia. Woda brzozowa ma niewiele kalorii, nie zawiera cukru, a ma właściwości wzmacniające organizm i doskonale nawadnia. Jeśli w twojej okolicy rosną dostępne brzozy, pozyskaj z nich sok już dziś i ciesz się tym eliksirem zdrowia. Oto moje doświadczenia i efekty związane z piciem soku z brzozy na wiosnę.
/ 11.03.2024 10:21
sok z brzozy na wiosenne wzmocnienie fot. iStock by Getty Images, Helin Loik-Tomson

Jest wiele nieskutecznych metod na wiosenny detoks, ale picie soku z brzozy nie jest jedną z nich. Jeśli masz dostęp do świeżej wody brzozowej, wykorzystaj tę okazję na darmową kurację oczyszczającą. Zacznij pić sok z brzozy już dziś i obserwuj efekty. Robię to co roku i zawsze jestem zdumiona, że tak mało osób wie o tym skarbie polskich lasów.

Spis treści:

  1. Sok z brzozy na wiosenne oczyszczanie organizmu
  2. Efekty picia soku z brzozy
  3. Picie soku z brzozy - moja opinia i doświadczenie
  4. Czy opłaca się pić sok z brzozy?

Sok z brzozy na wiosenne oczyszczanie organizmu

Oskoła, czyli sok z brzozy, od wielu lat wykorzystywany był przez naszych przodków w celach oczyszczających i wzmacniających organizm po zimie. Właściwości soku z brzozy przypisywane mu przez zwolenników medycyny naturalnej, są naprawdę szerokie: od zastosowania soku z brzozy na włosy, po leczenie nim bólów stawów i osteoporozy.

Sok z brzozy składa się przede wszystkim z wody, a to już najskuteczniej oczyszczająca organizm substancja. Dodatkowo w soku brzozowym znajdziesz naturalne elektrolity, trochę witamin i antyoksydanty. To prawdziwy koktajl zdrowia. Wyróżnia się szczególnie zawartością manganu i magnezu - cennych mikroelementów, które prawdziwie wzmacniają organizm.

Jednocześnie sok z brzozy prawie nie zawiera cukru - nie ma przez to wad soków owocowych, które też dostarczają witamin, ale podnoszą przy tym poziom glukozy. Sok z brzozy dla cukrzyków jest bezpieczny do spożycia. Mogą pić go też osoby z insulinoopornością i osoby starsze.

Efekty picia soku z brzozy

Jeśli wierzyć największym zwolennikom wody brzozowej, to można byłoby wykorzystać sok z brzozy do wyleczenia większości chorób i przypadłości. Realne efekty kuracji sokiem brzozowym nie są tak spektakularne, ale i tak warto go zastosować dla poprawy samopoczucia.

Prawdziwe efekty picia soku z brzozy są zbliżone do efektów picia wystarczającej ilości wody:

  • dogłębne nawilżenie skóry, zwiększenie jej elastyczności i zminimalizowanie widoczności zmarszczek;
  • więcej energii życiowej;
  • lepsza koncentracja i wydajniejsza praca mózgu;
  • poprawiona mineralizacja kości;
  • lepsza wydolność w trakcie wysiłku fizycznego.

Sok z brzozy faktycznie ułatwia więc prace narządów oczyszczających organizm: nerek, wątroby i płuc, a tym samym realnie przyczynia się do wspierania oczyszczania organizmu.

Picie soku z brzozy - moja opinia i doświadczenie

Jako dietetyczka opieram się na badaniach naukowych i daleka jestem od uznawania ludowych metod za skuteczne tylko dlatego, że są stosowane od lat. Choć literatura naukowa nie wychwala soku z brzozy tak, jak robią to naturoterapeuci i zielarze, w moim doświadczeniu woda brzozowa może mieć sporo zalet. Sama co roku czerpię sok brzozowy z pobliskich drzew i wykorzystuję sezon na sok z brzozy do wzmocnienia i dogłębnego nawodnienia organizmu.

Mieszkam w pobliżu brzóz idealnych do zbierania soku, więc sama z niego korzystam, choć nie doszukuje się w nim nadzwyczajnych właściwości leczniczych. Pierwsze dni wiosny, które rozpoczynają sezon na sok z brzozy, bardzo dobrze mi się kojarzą. To czas przebudzenia z zimowego snu, odkurzenia prozdrowotnych nawyków, przygotowania do życia pełnią życia.

Zwiększone pokłady energii na początku wiosny łączą się u mnie z rutyną picia soku brzozowego. To jednak element towarzyszący, czy prawdziwy powód lepszego samopoczucia? W moim doświadczeniu sok z brzozy doskonale nawadnia i realnie pozwala mi się lepiej skoncentrować. Nie wykluczam jednak tego, że działa, bo zmusza mnie do przyjmowania większej ilości płynów. Nic dziwnego, skoro zaczynam wtedy dzień od szklanki bogatego w elektrolity soku brzozowego zamiast od kawy na czczo.

Świeża, zimna woda wprost z brzozy jest też po prostu smaczna. Gdy piję sporo soku z brzozy, faktycznie zauważam efekty, ale nie mam pewności, czy są spowodowane piciem wody brzozowej, czy po prostu piciem większej ilości wody i wiosenną aurą. Z radością podtrzymuję więc ten nawyk - to jedyna akceptowalna przeze mnie metoda na wiosenny detoks.

sok z brzozy na wiosenne oczyszczenie organizmu
fot. Sok z brzozy na wiosenne oczyszczenie organizmu/ Adobe Stock, Sea Wave

Czy opłaca się pić sok z brzozy?

Jeśli masz możliwość samodzielnego zbierania soku z brzozy, koniecznie z niej skorzystaj. Sok z brzozy opłaca się pić świeży, pobrany z drzewa brzozowego wczesną wiosną. Możesz zbierać go za darmo z prywatnych brzóz po zgodzie właściciela, lub zapytać leśniczego o zgodę na pobranie wody z brzóz w lesie - tę wersję rekomendują nawet Lasy Państwowe. Sok z brzozy otrzymujesz wtedy za darmo - zdecydowanie opłaca się go pić dla wzmocnienia organizmu. O ile nie masz przeciwwskazań do picia soku brzozowego, nic nie tracisz!

Nie masz dostępu do brzóz, z których mogłabyś pobrać sok? Kupienie go w sklepie jest możliwe, ale raczej nie jest opłacalne. Butelka zdrowego soku z brzozy (bez konserwantów i cukru) kosztuje ok. 15 zł. Zdrowie oczywiście jest bezcenne, ale sok z brzozy nie rożni się składem aż tak od wody, by opłacało się go kupować. Stawianie na koncentrat soku z brzozowego też nie jest najbardziej polecaną opcją.

Jeśli sok z brzozy musisz kupić w sklepie za ok. 15 zł/ litr, nie opłaca się to pod względem zdrowotnym. Za tę cenę lepiej zainwestuj w 2 paczki mrożonych owoców jagodowych i butelkę wysokozmineralizowanej wody. Kupisz więcej antyoksydantów i witamin.

Jeśli masz jednak dostęp i opcję picia świeżego soku z brzozy - koniecznie z niej skorzystaj. Włączenie soku z brzozy do jadłospisu to znacznie lepszy pomysł niż stosowanie detoksu sokowego lub postu warzywno-owocowego.

Czytaj także:
9 superfoods, które są stratą pieniędzy. Ich tańsze zamienniki są równie zdrowe
Ten sok możesz dla zdrowia pić w ciąży. Jest tylko jedno przeciwwskazanie
Jak przechowywać sok z brzozy? Właściwa pasteryzacja i mrożenie. Skąd wiedzieć, że sok z brzozy się zepsuł?

Redakcja poleca

REKLAMA