Legenda głosi, że kawę odkryły etiopskie kozy. Po spożyciu owoców kawowca ożywienie poczuł również pasterz /fot. Fotolia

Skąd się wzięły kawa, herbata i kakao?

Można powiedzieć, że kawa, herbata i kakao to używki naszych przodków - w końcu spożywanie kawy było przez pewien czas zakazane. Co odkrył w ogrodzie chiński cesarz? Po czym etiopskie kozy brykały bardziej? Jaki trunek był popularny w średniowieczu? Komu zawdzięczamy kakao?
/ 03.01.2012 11:31
Legenda głosi, że kawę odkryły etiopskie kozy. Po spożyciu owoców kawowca ożywienie poczuł również pasterz /fot. Fotolia

Orzeźwienie cesarza

Za ojczyznę herbaty uważa się Chiny. Według legendy w 2737 r. p. n. e., gdy cesarz Shen Nung medytował w ogrodzie, do jego kociołka z wrzącą wodą wpadło kilka liści dziko rosnącego krzewu herbacianego. Po wypiciu naparu cesarz poczuł ożywienie, gdyż napój był delikatny i orzeźwiający.

Zobacz też: Yerba mate – herbata na pobudzenie

Kawę odkryła koza

Kawa zaś wywodzi się z Etopiii. Legenda głosi, iż odkryły ją… kozy. Zwierzęta te jedzą prawie wszystko, dlatego nie pogardziły owocami kawowca, po konsumpcji których brykały bardziej niż zwykle. Zwróciło to uwagę pasterza, spróbował więc owoców i również poczuł ożywienie. Nie wiadomo jednak kto zapoczątkował palenie kawy, prawdopodobnie stało się to przypadkiem, a gorący napar zaczęto podawać dopiero w średniowieczu.

Na świecie występują dwie odmiany kawy: arabika (słabsza i łagodniejsza) oraz robusta, zawierająca więcej kofeiny i bardziej gorzka w smaku.

Ziarno Kolumba

Kakao zaś jest produktem uzyskiwanym w wyniku odpowiedniego przetworzenia ziaren drzewa kakaowego. Kakaowiec właściwy pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Ziarno kakaowe przybyło do Europy w czasach odkrywczych podróży Krzysztofa Kolumba.

Polecamy: Energy drinki - co warto wiedzieć o napojach energetyzujących?

Autor: dietetyk Agnieszka Kopacz