Trzyosobowa rodzina trzymająca się za ręce na zielonej, słonecznej polanie. fot. Adobe Stock

Rodzina i miłość to najlepsza motywacja do zmiany diety!

Pacjent po 40-stce, 2 posiłki dziennie, w tym kolacja ogromna, 20 kaw na dobę, 5 godzin snu! Wszystko źle, no dosłownie wszystko! Jak na złość masa ciała prawidłowa, a wyniki krwi idealne! Ja wiem, że do czasu, ale jak zmotywować pacjenta, dla którego wszystko jest „super ok”? Udało nam się znaleźć ten jeden, najważniejszy motywator do zmian. Wiesz jaki?
Barbara Dąbrowska / 06.04.2018 05:30
Trzyosobowa rodzina trzymająca się za ręce na zielonej, słonecznej polanie. fot. Adobe Stock

To w zasadzie historia miłosna, bo poza historiami sukcesów w odchudzaniu i takie ze wzruszeniem obserwuję czasem w moim gabinecie.

Na wizytę przychodzą całą trójką, ona, on i ich roczna córeczka. Między nimi jest spora różnica wieku, nic nadzwyczajnego w dzisiejszych czasach. Od wejścia czuję, że to ona jest motorem zmian. Czasem wiem to jeszcze zanim padnie pierwsze słowo, poznaję po energii z jaką pacjenci wchodzą do gabinetu. Między nimi jest także chemia i ciepło w spojrzeniu.

Rodzinne zmiany

Jak się domyślacie w ich życiu sporo się zmieniło. Mała kobietka, która uroczo mnie zaczepia wywróciła codzienne funkcjonowanie do góry nogami. Jest więcej chaosu, ale też trosk, zmęczenia i…chęci do zmian na lepsze!

Jej zostało kilka dodatkowych kilogramów po ciąży…szybko się z tym rozprawimy. On także ostatnio trochę przytył, choć całe swoje życie był szczupły. Ich dotychczasowy tryb życia w związku z wolnym zawodem był bardzo nieuporządkowany, również żywieniowo.

Ona odczuła to na swoim zdrowi – pojawiły się problemy z tarczycą i insulinoopornością, on zaś wyniki ma prawidłowe. Tylko jak to możliwe? Mimo dwóch posiłków dziennie, 20 kaw na dobę, małej ilości snów i papierosów! Bywają tacy szczęśliwcy genetyczni, u których zmiany w stanie zdrowia pojawiają się później niż u większości osób. Ja wiem jednak, bo widziałam takich historii wiele, że w przeciągu kilku lat wyniki się pogorszą.

Love story w gabinecie dietetyka

Słucham historii moich pacjentów i w głowie już się zastanawiam. Jak ja mam zmotywować tego człowieka do zmian, gdy mimo dużych błędów czuje się świetnie i ma prawidłowe wyniki badań?

Otóż okazało się, że to prostsze niż sądziłam. Na moje pytanie o powód przybycia na wizytę i korekty nawyków żywieniowych na zdrowsze mój pacjent z czułością spojrzał na swoje kobiety.

Powiedział:

Realizuję się jako mąż i ojciec. Moje życie nabrało sensu. To właśnie jest ten powód! Chcę być z nimi jak najdłużej.

Czyż może być piękniejsza i silniejsza motywacja? Rozejrzyj się dookoła siebie i popatrz na „małe motywacje” biegające po domu, zauważ większą motywację czytającą książkę w fotelu. Doceń ich i zadbaj o siebie!

Przeczytaj także: 

Motywacja do odchudzania – gdzie jej szukać? Nasze triki sprawią, że odnajdziesz motywację i już nigdy jej nie zgubisz
Gdy brak motywacji. Co zrobić, aby zmobilizować się do ćwiczeń i odchudzania?
Złota zasada: jeśli potrzebujesz coś zmienić zrób to z przyjemnością!