Rabarbar - pierwsza kulinarna oznaka wiosny

Nadszedł czas na rabarbar, to jeden z pierwszych kulinarnych oznaków wiosny, który potowarzyszy nam do końca czerwca.

Nadszedł czas na rabarbar,  to jeden z pierwszych kulinarnych oznaków wiosny, który potowarzyszy nam do końca czerwca.

Rabarbar - pierwsza kulinarna oznaka wiosny

Fot. Depositphotos

Rabarbar w polskiej kuchni kwalifikowany jest jako owoc, jednak w rzeczywistości jest to warzywo z rodziny rdestowatych. Rabarbar, inaczej rzewień, to roślina pochodząca z Azji. Prawdopodobnie znana już była 5000 lat temu, bowiem Chińczycy uprawiali ją do celów leczniczych. Do dziś w memedycynie chińskiej uważa się, że ma dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, zaś korzeń rabarbaru dłoniastego używany jest jako środek przeczyszczający.

Rabarbar zawiera wiele cennych składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, magnez, sód, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B, witaminę C i karoten. Poza tym jest niskokaloryczny – 100 g zawiera jedynie 16 kcal. Najlepszy rabarbar jest w maju i na początku czerwca, kiedy to łodygi są jeszcze delikatne, kruche, jędrne, soczyste. Wraz z końcem sezonu nabiera goryczy i robi się włóknisty.

Te bardzo kwaśne łodygi maja duże zastosowanie w kuchni. Choć surowy rabarbar nie jest powszechnie lubiany, jednak po podgrzaniu z dodatkiem cukru rabarbar nabiera słodko kwaśnego smaku, dlatego też rabarbar doskonale się sprawdza jako składnik deserów. Kompot z rabarbaru, ciasto rabarbarowe, konfitury to tylko kilka z licznych propozycji zastosowania rabarbaru w kuchni.

Przez dużą zawartość wody, rabarbar bardzo szybko się rozgotowuje, może to być kłopotliwe podczas pieczenia ciast z dodatkiem rzewienia, dlatego bezpieczniej jest upiec rabarbar przykryty grubą warstwą kruszonki w naczyniu żaroodpornym. Jeżeli jednak ktoś woli placek z rabarbarem, to aby nie powstał zakalec, przed nałożeniem owoców można posypać wierzch ciasta wiórkami kokosowymi, albo mielonymi migdałami, które wchłoną nadmiar soku. Można również posypać pokrojony rabarbar cukrem i odstawić na godzinę, żeby puścił sok.

Czy wiesz, że... Rabarbar zawiera kwas szczawiowy, który jest szkodliwy dla zdrowia, a w dużych dawkach nawet trujący, dlatego też nie powinno się go podawać małym dzieciom. Poza tym kwas szczawiowy łączy się z wapniem zawartym w pokarmach lub znajdującym się w organizmie i tworzy nieprzyswajalny szczawian wapnia. Wskutek tego ilość wapnia obniża się, co jest dla dzieci szczególnie niekorzystne. Jeżeli chcemy więc podać rabarbar, to tylko w minimalnej ilości.

Zobacz również: Desery z rabarbarem oraz Ciasto z rabarbarem i lodami waniliowymi

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 lat temu
z komuną mi się kojarzy
/7 lat temu
a ja nie lubię rabarbaru, w żadnej postaci a jak przypomnę sobie ten kompot rabarbarowy z tymi farfoclami bleee
/7 lat temu
KIEDYŚ ZROBIŁAM Z RABARBARU KONFITURĘ ,BARDZO DOBRA .ODGAPIŁAM Z TV KANADA .POLECAM.MOŻE I W TYM ROKU ZROBIĘ .CUKIER WODA ,SŁOIKI .