Bakterie E. coli mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako broń biologiczna/fot. Fotolia

Probiotyki – dla dzieci i w podróży

Probiotyki to mikroorganizmy, które wywierają korzystny wpływ na organizm gospodarza. Kiedy należy stosować probiotyki? Jakie wykazują one działanie? Czy zawsze stosowanie probiotyków jest bezpieczne?
/ 18.07.2011 09:32
Bakterie E. coli mogą potencjalnie zostać wykorzystane jako broń biologiczna/fot. Fotolia

Probiotyk

Probiotykom przypisuje się wiele dobroczynnych działań. Jednak tylko część z nich znalazła potwierdzenie w wynikach obiektywnych badań klinicznych. Właściwości preparatów probiotycznych zależą przede wszystkim od szczepu bakterii. Aby racjonalnie je  stosować niezbędna jest znajomość działania konkretnego szczepu bakterii, który w nim występuje.

Probiotyki na biegunkę u dzieci

Najlepiej udokumentowana jest efektywność stosowania bakterii probiotycznych w terapii biegunek różnego pochodzenia. Biegunka stanowi poważny problem zdrowotny, zwłaszcza u dzieci, u  których często jest wskazaniem do hospitalizacji. Zlekceważenie tego problemu może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak odwodnienie, niedobory elektrolitowe, osłabienie połączone ze spadkiem ciśnienia krwi i  wiele innych. Zastosowanie probiotyku znacząco skraca występowanie objawów biegunki.

Przeczytaj: Jakie bakterie powodują zatrucia pokarmowe?

Biegunka po antybiotykoterapii

Zapobieganie biegunce poantybiotykowej jest jednym z najbardziej oczywistych wskazań do stosowania probiotyków. Antybiotykoterapia często zaburza prawidłowy stan mikroflory przewodu pokarmowego, której całkowite odtworzenie może trwać nawet 6. miesięcy. Im szybciej rozpocznie się przyjmowanie preparatów osłonowych, tym szybciej nasz organizm wróci do formy. Pierwszą dawkę probiotyków można wziąć już pierwszego dnia kuracji antybiotykowej. Należy jednak pamiętać, że  nie każdy szczep bakterii probiotycznych zaczyna działać w momencie przyjmowania antybiotyków.

Biegunka podróżnych

Radość z podróżowania i zwiedzania świata może nam popsuć biegunka podróżnych. Jest to odmiana biegunki infekcyjnej, występującej u około 20-50 procent wszystkich podróżujących do krajów tropikalnych (zwłaszcza o niższym standardzie higienicznym). Biegunka tego typu zazwyczaj ma podłoże bakteryjne. Do zakażenia dochodzi głównie z powodu zanieczyszczenia środowiska, niedostatecznego zaopatrzenia w czystą wodę oraz nieodpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych. Probiotyki mogą być skuteczne w  redukcji ryzyka tego typu biegunki. Ich przyjmowanie możemy rozpocząć tuż przed wyjazdem i  w czasie jego trwania.

Probiotyki a alergie

W ostatnich 20–30 latach stwierdzono wyraźny wzrost schorzeń alergicznych, zwłaszcza w wysoko rozwiniętych krajach Europy. W wielu państwach różnorodne reakcje alergiczne obserwuje się u 35 procent społeczeństwa. Najnowsze badania potwierdzają występowanie współzależności pomiędzy mikroflorą jelitową a alergią. Naukowcy doszli do wniosku, że odpowiednie zadbanie o skład mikroflory jelitowej może być kluczowym elementem zapobiegania i niwelowania skutków ubocznych alergii pokarmowych.

Stosowanie probiotyków jest całkowicie uzasadnione, ale tylko pod warunkiem, że przepisywany jest produkt zawierający szczep bakterii o dobrze udokumentowanym działaniu w przypadku danej choroby.

Zobacz też: Probiotyki w diecie malucha

Na co należy zwracać uwagę przy doborze probiotyku?

Idea stosowania probiotyków w terapii znajduje zatem coraz szersze zastosowanie w medycynie. Możliwość wykorzystania omawianych preparatów w  profilaktyce i lecznictwie sprawia, iż probiotykoterapię stosuje się już standardowo w licznych jednostkach chorobowych. Nie bez znaczenia jest nieinwazyjność i wielokrotnie potwierdzone bezpieczeństwo przyjmowania probiotyków.

Korzystając z dobrodziejstw probiotykoterapii należy mieć jednak na uwadze wyniki badań klinicznych i stosować te szczepy, które mają udokumentowaną skuteczność w danej chorobie. Jedynie wówczas terapia probiotyczna ma sens.

Źródło: Informacja prasowa/ ak