Produkty

Owoce i warzywa - ile jest ich w naszej diecie?

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce są niezbędne w codziennej diecie. Niestety jemy ich z roku na rok coraz mniej, a powinno być odwrotnie. Spada zwłaszcza spożycie naszych rodzimych produktów.
/ 01.08.2012 14:08
Produkty

Nasze ulubione owoce i warzywa

Jak się okazuje - my Polacy najbardziej lubimy jabłka i owoce jagodowe: truskawki, jagody, porzeczki, maliny. Mimo to co roku spożycie jabłek spada z 16,2 kg na osobę w roku 2009 do 13,2 kg w 2011. Podobnie jest z innymi owocami i warzywami. Z warzyw najczęściej sięgamy po pomidory i ogórki, a także kapustę, marchew i cebulę. Nie przepadamy natomiast za burakami i warzywami z rodziny kalafiorowa tych. Soki warzywne również nie cieszą się największą popularnością (dane opracowane przez mgr inż. Irenę Strojewską, Zakład Ekonomiki Ogrodnictwa, IERiGŻ-PIB w Warszawie).

zobacz także: Papryka - smaczna, a przy tym zdrowa!

Cudze chwalicie, swego nie znacie

W Polsce coraz bardziej wolimy sięgać po zagraniczne warzywa do których się już przyzwyczailiśmy. I tak cytrusy i banany cieszą się z roku na rok rosnącą popularnością. Tych południowych owoców statystyczny Polak spożywa już 12,8 kg rocznie. Jest to oczywiście strata dla rodzimego rynku, jednak ważne by spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, nie ważne już skąd pochodzą.

Z owocami zagranicznymi konkurować mogą jedynie nasze jabłka. Pamiętajmy jednak by w naszej diecie było jak najwięcej warzyw i owoców. Wybierajmy te które najbardziej nam smakują i które najlepsze są w danym sezonie. Np. pomarańcze i mandarynki najsmaczniejsze są zimą.

Źródło: materiały prasowe.

Polecamy również: Leśne skarby - jeżyny