Cechami namacalnymi i subiektywnymi skóry suchej jest szorstkość, zmniejszenie elastyczności, kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia, niekiedy swędzenia/ www.sxc.hu

Odwodnienie – jak je rozpoznać?

Odwodnienie to utrata większej ilości wody niż nasz organizm jest w stanie przyjąć. Jakie wyróżniamy symptomy odwodnienia? Jak odwodnienie wpływa na naszą aktywność fizyczną? Do jakich chorób może prowadzić odwodnienie a do jakich odwodnienie lekkie?
/ 20.08.2012 22:03
Cechami namacalnymi i subiektywnymi skóry suchej jest szorstkość, zmniejszenie elastyczności, kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia, niekiedy swędzenia/ www.sxc.hu

Odwodnienie to utrata większej ilości wody niż organizm jest w stanie przyjąć. Woda wydalana jest z organizmu podczas oddychania, oddawania moczu i powinna być regularnie uzupełniana. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od środowiska, diety, wieku i poziomu aktywność fizycznej.

Symptomy odwodnienia można podzielić na trzy poziomy:

  • lekkie – to utrata około 1% masy ciała; objawia się pragnieniem, bólem głowy, osłabieniem, zawrotami głowy, zmęczeniem i apatią.
  • umiarkowane – stanowi utratę około 4% masy ciała; objawy to: uczucie suchości w ustach, oddawanie niewielkiej ilości moczu lub nie oddawanie go w ogóle, ospałość, przyspieszone bicie serca i mało elastyczna skóra.
  • ciężkie – jest to utrata około 10% masy ciała; do typowych objawów należą: skrajne pragnienie, nie oddawanie moczu, przyspieszony oddech, zmiana stanu psychicznego, zimna i lepka skóra. Ciężkie odwodnienie wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, w przeciwnym razie może dojść do zgonu.

Warto wiedzieć: Nawadnianie organizmu - dlaczego potrzebujemy wody?

Odwodnienie a aktywność fizyczna

Odwodnienie wpływa negatywnie na wydolność fizyczną. Symptomy odwodnienia, takie jak spadek wytrzymałości, mogą się pojawić przy niedoborze wody równym 2% masy ciała. Ostre odwodnienie występuje po 2 godzinach aktywności fizycznej w upale i może wpływać na sprawność umysłową. Natomiast odwodnienie lekkie, spowodowane odmawianiem sobie picia przez krótki okres, nie wpływa znacząco na spadek zdolności poznawczych.

Zaburzenia i choroby wywołane przez odwodnienie

Lekkie odwodnienie, mimo iż nie wpływa na spadek zdolności poznawczych, wiąże się m.in. z powstawaniem kamicy moczowej, hiperglikemią, kwasicą ketonową oraz wypadaniem płatka zastawki dwudzielnej. Odwodnienie samo w sobie może być także powiązane z występowaniem zaparć, nadciśnienia, choroby wieńcowej serca, wylewu krwi do mózgu, zakrzepicy żylnej, chorób zębów, kamicy żółciowej oraz jaskry.

Polecamy: Sprawdź, czy jesteś odwodniona/ odwodniony

Źródło: Europejski Instytut Nawadniania/ jm