oczyszczanie organizmu fot. Adobe Stock

Oczyszczanie organizmu - jak je przeprowadzić? Metody i efekty detoksu

Oczyszczanie organizmu wspomaga naturalne procesy pozbywania się toksyn. Dowiedz się, kiedy warto je wykonać, jak to zrobić domowymi sposobami oraz jakich efektów można się spodziewać.
Marta Kosakowska / 03.03.2020 12:45
oczyszczanie organizmu fot. Adobe Stock

Oczyszczanie organizmu, nazywane inaczej detoksem, ma na celu przyspieszenie metabolizmu, aby wspomóc pozbywanie się szkodliwych substancji: toksyn, zbędnych produktów przemiany materii, pozostałości używek, pasożytów. Nie jest tożsame z dietą odchudzającą. Przeprowadza się je, by przywrócić organizmowi sprawne funkcjonowanie, czego efektem jest lepsze samopoczucie, powrót sił witalnych, a utrata kilku kilogramów może być korzystnym skutkiem ubocznym.

Spis treści:

 1. Oczyszczenia organizmu - kiedy jest potrzebne?
 2. Oczyszczanie organizmu - jak się przygotować?
 3. Oczyszczanie organizmu - metody
 4. Efekty oczyszczania organizmu

Oczyszczenia organizmu - kiedy jest potrzebne?

Oczyszczanie organizmu jest szczególnie zalecane przy zmianie sezonów np. w okresie przedwiośnia. Detoksykacja organizmu ma wówczas za zadanie pozbyć się złogów nagromadzonych zimą, by przygotować się na przyjście wiosny.

Czasami pojawiają się sygnały, które świadczą o tym, że warto przeprowadzić detoks. Należą do nich m.in.:

 • problemy z trawieniem: wzdęcia, gazy, zaparcia;
 • ciągłe zmęczenie,
 • brak energii,
 • złe samopoczucie,
 • przybieranie na wadze,
 • zła kondycja skóry, włosów i paznokci (np. szary odcień cery, wypadanie włosów, łamliwe paznokcie).

Oczyszczanie organizmu - jak się przygotować?

Przygotowanie do oczyszczania roganizmu należy rozpocząć od całkowitego wyeliminowania używek: papierosów, alkoholu, kawy i mocnej herbaty. Warto również ograniczyć spożywanie słodyczy, nabiału, produktów z białej mąki, wysokoprzetworzonych, tłustych i smażonych. Należy także zmniejszyć ilość mięsa do 2-3 porcji w tygodniu.

Zamiast nich w jadłospisie powinno pojawić się więcej owoców i warzyw, kasz, produktów z mąki pełnoziarnistej, o dużej zawartości błonnika, naturalnych soków i naparów ziołowych. Ważny elementem detoksu jest również picie dużej ilości wody (minimum 2 litry na dobę). Nawodnienie organizmu sprzyja szybszej przemienia materii, a co za tym idzie sprawniejszemu pozbywaniu się toksyn wraz z moczem i kałem.

Warto również zadbać o wprowadzenie do stylu życia aktywności fizycznej, która wspomaga metabolizm. Na początek wystarczą regularne spacery lub marszobiegi. W czasie detoksu ćwiczenia nie powinny być intensywne.

Oczyszczanie organizmu - metody

Po profesjonalnie przygotowaną dietę oczyszczającą, należy zwrócić się do doświadczonego dietetyka, ale nie zawsze jest to koniecznie. Istnieje wiele domowych metod oczyszczania organizmu, które można bezpiecznie stosować samodzielnie.

Domowe sposoby:

 • Picie dużej ilości wody - to absolutna podstawa, jeśli zależy nam na pozbyciu się toksyn. Organizm stale traci wodę, więc jej uzupełnianie jest koniecznością. Zaleca się by dziennie wypijać od 1,5 do 3 l wody. Umożliwia to skuteczny przebieg procesu usuwania toksyn, wspiera proces trawienia, a także sprzyja poprawie wyglądu cery.
 • Picie wody z cytryną - do wody warto dodać sok lub plasterki cytryny. Taki napój ma działanie detoksykujące, poprawia perystaltykę jelit, wspomaga metabolizm oraz dostarcza cenną witaminę C (zobacz: Woda z cytryną: właściwości, działanie + sposób przygotowania). Wodę z cytryną najlepiej pić na czczo.
 • Picie zielonej herbaty - napar z zielonej herbaty jest zalecany osobom odchudzającym się, a także chcącym pozbyć się nadmiaru toksyn z organizmu. Zielona herbata przyspiesza metabolizm, a także jest doskonałym źródłem wielu witamin i mikroelementów.(zobacz: Zielona herbata: właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania).
 • Picie soku z aloesu - sok z aloesu jest polecany przy problemach z trawieniem (niestrawność, wzdęcia, zaparcia). Jest naturalnym prebiotykiem, który stanowi dobrą pożywkę dla flory jelitowej, dzięki czemu usprawnia pracę jelit. (zobacz: Jak zrobić sok z aloesu?).
 • Picie naparów ziołowych - niektóre zioła mają doskonałe właściwości, należą do nich m.in.: pokrzywa, ostropest plamisty, czystek, melisa, rumianek.

Wykonując samodzielnie detoksykację należy utrzymywać lekką, zdrową dietę, bogatą w duże ilości warzyw. Konieczna jest również obserwacja reakcji ze strony organizmu.

Efekty oczyszczania organizmu

Skutkiem oczyszczenia jest pozbycie się nadmiaru toksyn, odtrucie organizmu z substancji, które mogły powodować pogorszone samopoczucie. Pierwsze efekty detoksu mogą być odczuwalne już po kilku dniach jego stosowania. Pojawia się uczucie lekkości, wzrost sił witalnych i energii do działania.

Rezultatem jest również poprawa trawienia, a co może skutkować utratą kilku kilogramów. Mijają również dolegliwości ze strony układy trawienia: wzdęcia i zaparcia. Poprawia się wygląd cery, która dzięki detoksykacji oraz odpowiedniemu nawodnieniu, staje się gładsza, lepiej nawilżona. Znikają niedoskonałości, a twarzy zyskuje promienny wygląd.

Aby utrzymać pozytywne efekty oczyszczania organizmu należy utrzymywać zdrową dietę, pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody, a także dbać o regularną aktywność fizyczną. Wówczas mamy szansę zachować dobre samopoczucie i zdrowy wygląd na dłużej.

Detoks organizmu powinien być przeprowadzany z rozsądkiem, łagodnymi sposobami, a przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, warto skonsultować go z lekarzem lub dietetykiem.

Więcej o oczyszczaniu organizmu:
Dieta oczyszczająca - głodówka, dieta sokowa, dieta oczyszczająca jelita
Dieta 3 dniowa oczyszczająca - zasady i opinia dietetyka
Dieta dr Dąbrowskiej - 7 dniowy jadłospis diety oczyszczającej