Niedobór witaminy D? - wystarczy 15-minutowa kąpiel słoneczna!

Połowa ludności cierpi na niedobór witaminy D. Niewiele osób wie, że najłatwiej jest wytworzyć witaminę D podczas kąpieli słonecznej, ponieważ tylko w niewielkim stopniu zapotrzebowanie na witaminę D pochodzi z pokarmu.

Ryby

Fot. Fotolia

Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i przede wszystkim odpowiada za stan naszych kości. Witamina D zapobiega krzywicy zarówno u dzieci jak i dorosłych, a także chroni nas przed osteoporozą. Odgrywa ważną rolę we wchłanianiu wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, nerwowego, immunologicznego oraz endokrynnego.

Witamina D jest syntetyzowana przy udziale promieni słonecznych

Większość, bo aż 90% witaminy D pochodzi z syntezy w skórze, dzięki promieniom słonecznym. Słońce wytwarza w naszym organizmie witaminę D z cholesterolu gromadzącego się tuż pod skórą i niektórych steroli pochodzenia roślinnego.

Aby sprostać dziennemu zapotrzebowaniu naszego organizmu na witaminę D, wystarczy 15-20 minutowa kąpiel w promieniach słonecznych. W naszej szerokości geograficznej najlepszy czas do syntezy skórnej panuje od kwietnia do września w przedziale godzin od 10:00 do15:00.

Tylko w niewielkim stopniu zapotrzebowanie na witaminę D jest zaspakajane przez źródła pokarmowe.

Zobacz także: Witaminy dla dzieci - tabela

Produkty zawierające witaminę D:

  • tran i oleje rybne,
  • ryby (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki),
  • wątroba,
  • jaja,
  • mleko i przetwory mleczne: ser, masło, śmietana.

Według szacunków na świecie 50% ludności cierpi na niedobór witaminy D. Aby zapobiec ewentualnym niedoborom witaminy D, niektóre produkty spożywcze są nią wzbogacane.

W USA wzbogaca się mleko i jogurty, płatki śniadaniowe, sok pomarańczowy oraz margarynę, w krajach europejskich są to: margaryna i płatki śniadaniowe, zaś w Polsce obligatoryjnie wzbogaca się w witaminę D tylko margaryny.

Zobacz także: Korzystaj ze słońca - witamina D może leczyć

Redakcja poleca

REKLAMA