Na wagę złota

Nawet jeśli odżywiasz się najzdrowiej pod słońcem, w Twojej diecie może brakować kilku ważnych dla organizmu substancji.
W naszym jadłospisie jest naprawdę mało produktów, które mogą być źródłem koenzymu Q10, L-karnityny i chromu. Ale w aptekach pojawiły się już preparaty zawierające te bezcenne substancje. Czy możesz je stosować bez obawy? Tak. Jednak najpierw warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Koenzym Q10. Bierze udział w wytwarzaniu w komórkach niezbędnej do życia energii. Do ok. 25. roku życia produkowany jest w organizmie w wystarczającej ilości, lecz potem jego poziom zaczyna stopniowo spadać. Na niedobory koenzymu Q10 narażone są szczególnie osoby zestresowane, odchudzające się, a także mieszkańcy zanieczyszczonych miast. Możesz dostarczyć sobie nieco tej substancji, jedząc ryby i wątróbkę. Są to jednak znikome ilości.
Dlaczego jest tak ważny. Koenzym Q10 to silny przeciwutleniacz. Chroni komórki przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników, nie pozwalając organizmowi za szybko się zestarzeć. Właściwość ta sprawiła, że koenzym Q10 zrobił karierę w kosmetyce jako składnik kremów odmładzających. Ważniejsze jest jednak jego znaczenie dla zdrowia. Ten „eliksir młodości” zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Udowodniono też, że łagodzi objawy paradontozy, choroby Parkinsona, wspomaga leczenie chorób serca. Wzmacnia układ odpornościowy, dlatego zalecany jest w stanach osłabienia i zagrożenia infekcjami (np. podczas epidemii grypy). Pomoże także w walce z nadwagą, ponieważ przyspiesza metabolizm.
Ile go potrzebujesz. Dorosła osoba powinna przyjmować dziennie od 30 do 60 mg koenzymu Q10.
Preparaty: Koenzym Q10 (Naturell), Active-Life Koenzym Q10+witamina E (Unipharm), Koenzym Q10 (Vita Care).

L-karnityna. Niezbędna do prawidłowej przemiany tłuszczów, wspomaga przekształcenie ich w energię. W zasadzie zdrowa osoba nie powinna mieć dużych niedoborów L-karnityny. Jej dość dobrym źródłem jest bowiem mięso. Ale może jej brakować wegetarianom i ludziom uprawiającym wyczynowo sport. Niektóre osoby mogą mieć też jej niedobór uwarunkowany genetycznie. Za niski poziom L-karnityny występuje też przy niewydolności nerek i w chorobach wątroby.
Dlaczego jest tak ważna. Swoją popularność L-karnityna zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej skuteczności w walce ze zbędnymi kilogramami. Jej przyjmowanie znacznie przyspiesza odchudzanie (pod warunkiem, że stosujesz niskokaloryczną dietę i jesteś aktywna fizycznie). Badania wykazały również, że L-karnityna ma zbawienny wpływ na serce. Wspomaga leczenie choroby niedokrwiennej, zapobiega zaburzeniom rytmu serca i obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Wpływa także na prawidłowy poziom cukru
w organizmie, dlatego stosuje się ją pomocniczo przy cukrzycy. Wykazano również korzystne działanie L-karnityny w leczeniu depresji oraz hamowaniu rozwoju choroby Alzheimera.
Ile jej potrzebujesz. Profilaktycznie zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki dziennie (500 mg) na pół godziny przed posiłkiem. Podczas intensywnego treningu – jedną kapsułkę 2–3 razy dziennie.
Preparaty: L-karnityna 3 Activ Naturkaps (Hasco Lek), Pierwiastek-karnityna Plus (Olimp), L-karnityna (Naturell).

Chrom. Pierwiastek ten jest niezbędny do przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów. Jego najlepszym naturalnym źródłem są drożdże, kukurydza i wołowina. Zapotrzebowanie na chrom jest większe u osób, które uprawiają sport i jedzą duże ilości cukru.
Dlaczego jest tak ważny. Chrom zapewnia utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi, zmniejszając jednocześnie ochotę na słodycze. Wspomaga też leczenie nadwagi – gdy go brakuje, pojawiają się kłopoty z kontrolą apetytu. Stosuje się go również pomocniczo w leczeniu cukrzycy.
Poza tym ma niezwykle zbawienny wpływ na układ krążenia. Reguluje poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.
Ile go potrzebujesz. Zalecana dzienna dawka to 0,05 do 0,2 mg. Tabletki trzeba przyjmować podczas jedzenia i popijać dużą ilością wody.
Uwaga! Nie przekraczaj zalecanych dawek. Niektóre postaci chromu zażywane w dużych ilościach i przez dłuższy czas mogą zwiększać ryzyko nowotworów.
Preparaty: Chrom Bio-GTF Forte (Laboratoria Natury), Chrom plus (Naturell).

Ewa Mróz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)