Antybiotyki w żywności - jak sprawdzić, czy są obecne?

Dowiedz się całej prawdy na temat antybiotyków znajdujących się w twoim jedzeniu!
/ 19.03.2014 14:16

W ostatnich latach jednym z poważniejszych problemów w produkcji żywności stało się coraz częstsze stosowanie antybiotyków weterynaryjnych. W Polsce w 2012 roku ich sprzedaż wzrosła o ponad 9% w stosunku do 2011 roku! Dowiedz się, w jaki sposób specjaliści kontrolują żywność, by była bezpieczna!

To musisz wiedzieć o antybiotykach znajdujących się w żywności!

fot. Fotolia

Czym w ogóle są antybiotyki weterynaryjne i kiedy można je stosować?

Antybiotyki należą do podstawowych środków medycznych, standardowo stosowanych do leczenia zwierząt w gospodarstwach. Mogą być podawane wyłącznie chorym zwierzętom, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

W sektorze drobiarskim to zasada gwarantująca bezpieczeństwo nie tylko ptakom, ale również konsumentom, bo antybiotyki przenikają do jaj. Niestety nie zawsze terapia antybiotykowa  jest stosowana zgodnie z zaleceniami weterynarzy, czy producentów leków. Problem występuje nie tylko w Polsce, ale w całej Unii.

Jakie zagrożenia wywołują antybiotyki obecne w żywności?

Badania laboratoryjne dają możliwość jednoznacznego stwierdzenia obecności w żywności substancji niedozwolonych lub ich braku – wyjaśnia Katarzyna Mazur-Wesołowska, dyrektor Branży Badań Żywności w JS Hamilton Poland. Jeśli antybiotyk znajduje się w żywności, która przez dłuższy czas jest spożywana przez konsumenta, istnieje ryzyko uodpornienia się organizmu na ich działanie. Co za tym idzie, w razie choroby antybiotyki mogą nie działać tak jak powinny, ponieważ ciało człowieka było nimi regularnie podtruwane.

W jaki sposób eksperci badają żywność na obecnośc antybiotyków?

Oznaczania pozostałości antybiotyków w żywności wykonuje się metodami przesiewowymi. Umożliwiają one w krótkim czasie dokonanie oceny, czy dana próbka zawiera substancje hamujące wzrost szczepów bakteryjnych. Jednak nie wskazują, jakiego pochodzenia jest to substancja, czy jest to antybiotyk i w jakim stężeniu występuje. Uzyskanie tych informacji jest możliwe po przeprowadzeniu analiz potwierdzających. Dają one możliwość potwierdzenia lub wykluczenia obecności antybiotyków, a także pozwalają na oznaczenie ich stężenia.

Na podstawie informacji prasowej Farmio S.A.