cukrzyca fot. Adobe Stock

Mikropompa insulinowa Accu-Chek Solo

Firma Roche, jeden z liderów rozwiązań dla diabetyków, stworzyła system Accu-Chek Solo oparty o… mikropompę insulinową. Co więcej, po raz pierwszy poza badaniami klinicznymi podłączono ją właśnie w Polsce! Czym jest mikropompa, czym się różni od tradycyjnej i jakie są pierwsze wrażenia pacjentki, która zdecydowała się na to rozwiązanie?
cukrzyca fot. Adobe Stock

Pompa insulinowa - czyli co?

Tradycyjna pompa insulinowa to urządzenie służące do stałego podawania insuliny. Jest doskonałą alternatywą dla wielokrotnych, samodzielnych zastrzyków. Pacjenci, którzy się na nią zdecydowali, mogą zapomnieć o wielokrotnych iniekcjach przy użyciu strzykawki, czyli tak zwanego pena. Nosi się ją na zewnątrz ciała, zwykle przymocowaną na pasku. To elektroniczne urządzenie umożliwiło dyskretną terapię- ukryte w okolicach paska, biustonosza, w kieszeni, przyniosło ulgę i komfort wielu diabetykom.
Ogromnymi plusami takiego rozwiązania były bez wątpienia:

  • mobilność
  • możliwość podróżowania, uprawiania sportu i innych aktywności, bez konieczności wykonywania regularnych iniekcji za pomocą pena.

Do tej pory rozmiary takich urządzeń zbliżone były do smartfona o mniejszych gabarytach.

Accu-Chek Solo - jeszcze wygodniej!

Roche postanowiło jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić życie pacjentów z cukrzycą. Stworzono więc mikropompę insulinową Accu-Chek Solo. Różni się od swoich poprzedniczek przede wszystkim tym, że jest naprawdę niewielka, bardzo lekka, ale przede wszystkim bezdrenowa! Dotychczas aby cały system w ogóle działał, należało podłączyć do ciała niewielki dren umożliwiający połączenie zbiornika z insuliną i naszym ciałem. Od tej pory nie będzie to jednak konieczne. Jak to możliwe?
System składa się z dwóch podstawowych elementów. Z pompy właściwej, tak małej, że możemy przykleić ją w wyznaczonych miejscach na ciele (na zasadzie większego plastra) oraz z pilota, przypominającego mały smartfon. Sama pompa składa się ze zbiornika na insulinę i bazy mikropompy przyczepianej za pomocą modułu infuzyjnego. Pilotem sterujemy i monitorujemy przebieg wszelkich kluczowych procesów. Na nowoczesnym ekranie wyświetlają się wszystkie niezbędne dane o aktualnych poziomach insuliny, alerty czy przypomnienia. Przyczepiona do uchwytu mikropompa, podaje insulinę w sposób zbliżony do fizjologicznego.

dieta

Ty decydujesz!

Pompa to rozwiązanie, które zmniejsza liczbę wkłuć jest idealne nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci chorujących na cukrzycę. Wszyscy rodzice diabetyków doskonale wiedzą, jaki to problem. Owszem, część młodych, dzielnych pacjentów przyzwyczaja się do igieł, ale rzecz w tym aby zredukować liczbę ukłuć do minimum – co oferuje pompa insulinowa. Z ergonomicznym i bezdrenowym systemem Accu-Chek Solo jest to jak najbardziej możliwe. Od tej pory żaden „kabelek” nie będzie utrudniał zabawy z rówieśnikami. System może być używany już od drugiego roku życia!
A co w przypadku osób dorosłych? To rozwiązanie zwyczajnie sprawi, iż diabetycy poczują się zupełnie inaczej. Od teraz będzie można żyć jeszcze bardziej aktywnie i dynamicznie, bez obaw o pompę insulinową połączoną za pomocą drenu. Maleńkie urządzenie możemy bowiem umieścić, w 4 obszarach na ciele (ramiona, okolice dołu pleców i bioder, uda oraz brzuch), a jest ono na tyle estetyczne, że może stanowić nawet nowoczesny element ozdobny. Przez to, że łatwo ją ukryć, pasuje nawet do letniej sukienki! Skoro dziś smartwatcha, monitorującego pracę serca, traktuje się jako element biżuterii, to dlaczego osoba chora na cukrzycę miałaby się wstydzić plastra z mikropompą?

Pierwsze wrażenia

Pierwszy raz podłączono do mikropompy Accu-Check Solo polską pacjentkę w poradni Med-Art w Żorach prowadzoną przez dr n.med Violettę Szostek-Gaweł. Jakie były jej pierwsze odczucia? Po pierwszym dniu użytkowania pacjentka z poradni w Żorach, w których odbyło się podłączenie pompy, napisała do przedstawiciela firmy smsa, z informacją, że odczuła ulgę „Super cukier, 94 rano. Żaden kabelek się człowiekowi nie pląta w nocy, a tak lekka pompa, że jej nie czuć. Tak można chorować.”
Może czas na zmianę na lepsze?

Więcej informacji na stronie producenta: https://www.accu-chek.pl/

Materiał powstał z udziałem marki accu-chek.pl.