Medycyna ludowa stosuje buraki czerwone w bardzo wielu schorzeniach. Jest to świetny lek na anemię, niską odporność, chorobę nadciśnieniową, wzdęcia i zaparcia, nadkwasotę czy dolegliwości układu trawiennego. Uważa się, że buraki wzmacniają system nerwowy i poprawiają pamięć, wzmacniają naczynia krwionośne, leczą przeziębienia a także… chorobę dnia poprzedniego.
Syrop przeciw kaszlowy
3 duże buraki czerwone umyć, obciąć ogonki, ale nie obierać. Wyciąć w środku duże stożkowe otwory. Wsypać do nich cukier i wstawić do piekarnika. Piec do czasu aż buraki zmiękną, a w otworach pojawi się syrop. Małym dzieciom można podawać 1 łyżeczkę takiego syropu dziennie, starsze dzieci mogą pić po 1 łyżeczce kilka razy dziennie.
Koktajl przeciw anemii
3 łyżki stołowe świeżo wyciśniętego soku z buraka wymieszać z 1 łyżeczką soku z dzikiej róży i sokiem połówki cytryny. Dodać kefir i wymieszać. Taki koktajl pić 2 razy dziennie po 1 szklance.
Kwas buraczany na wątrobę i na kaca
1 kg buraków opłukać, obrać i pokroić w plastry. Ułożyć w glinianym naczyniu lub szklanym słoju. Zalać 2,5 litrami letniej przegotowanej wody, na wierzchu położyć kromkę prawdziwego żytniego chleba. Odstawić w chłodne miejsce na 5 dni. Po tym czasie barszcz przelać do butelek, zakorkować je i odstawić w spiżarni (lub innym ciemnym miejscu).W przypadku problemów z wątrobą pić pół szklanki takiego napoju po głównych posiłkach – 3 razy dziennie. Jest to też świetny zakwas do barszczu czerwonego.
Płukanka łagodząca ból gardła
Surowego buraka zetrzeć na tarce lub przepuścić przez sokowirówkę. Odcisnąć sok i dodać do niego łyżeczkę octu jabłkowego lub winnego. Płukać bolące gardło kilka razy dziennie.
Zobacz też: Jak skomponować idealne śniadanie na jesień
Syrop na nadciśnienie
Sok z buraków wymieszać z miodem w proporcji 1:1. Pić po 1 łyżce 3 razy dziennie.
Na owrzodzenia
Świeżo utarta miazgę buraczaną przykładać kilka razy dziennie na chore miejsca. Trzymać około 30 minut.
Zobacz też: Czy warto usuwać znamiona?
Pomoc w czasie laktacji
Liście buraka ćwikłowego lekko zbić tłuczkiem do mięsa obłożyć nimi obolałe piersi. Owinąć bandażem i trzymać tak godzinę. Taki okład łagodzi stany zapalne sutków.
Czerwone buraki na grzybicę stóp
Surowego buraka zetrzeć na tarce i taką miazgę nałożyć na stopy, zawinąć w torebkę foliową i ręcznik. Trzymać przez 2 godziny. Kuracja powinna trwać minimum 2 tygodnie.
Sok z buraka na wytrzymałość
Najnowsze doniesienia brytyjskich naukowców mówią, że picie soku z buraków podczas ćwiczeń zwiększa naszą wytrzymałość o 16%. Dzieje się tak za sprawą nitratyn zawartych w warzywie, które są przetwarzane w organizmie na tlenek azotu - ten natomiast sprawia, że podczas wysiłku zużywamy mniej tlenu dzięki czemu uczucie zmęczenia jest mniejsze.