Herbata z dodatkiem przypraw korzennych doskonale rozgrzeje i pobudzi w mroźny dzień

Lecznicze działanie ziół

Czy znasz niezwykłe działanie ziół? Poza niezwykłymi walorami smakowymi posiadają jeszcze jedną ważną właściwość. Niektóre z nich naprawdę sprzyjają zdrowiu!
/ 07.09.2010 16:28
Herbata z dodatkiem przypraw korzennych doskonale rozgrzeje i pobudzi w mroźny dzień

Czarodziejskie mikstury

Któż z nas, nie słyszał o tajemniczych roślinach niosących pomoc w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, magicznych eliksirach przygotowywanych wieki temu przez czarownice czy specyfikach ziołowych szamanów i znachorów plemiennych? Dziś już nie jest tajemnicą, że to właśnie niektóre zioła wykazują działanie lecznicze oraz znajdują zastosowanie w medycynie.

Zioła w małych ilościach, dodawane jako przyprawa, nie wykazują właściwości leczniczych. Stąd przygotowuje się z nich wyciągi ziołowe oraz herbaty. Warto tu podkreślić, że najsilniejsze działanie herbat ziołowych obserwuje się, gdy parzone są ze świeżych ziół nie zaś suszonych czy mrożonych.

Polecamy: Fitoterapia.

Jak przygotować herbatę ziołową?

Mimo, iż herbaty ziołowe wykazują działanie lecznicze, należy pamiętać o zachowaniu umiaru w ich stosowaniu. Skutki przedawkowania mogą być bowiem bardzo groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Herbatkę ziołową przygotowujemy przez zalanie wrzącą wodą łyżki posiekanych ziół (świeżych lub suszonych) i odstawienie na ok. 15 minut. W ten sposób otrzymany wywar następnie należy przefiltrować i wypijać małymi łykami.

Na rynku dostępne są również gotowe już herbaty ziołowe ekspresowe, które przygotowuje się przez zalanie torebki wrzątkiem na kilka minut.

Jaka herbata, jaka dolegliwość?

Świat ziół charakteryzuje się bogactwem i różnorodnością. Stąd też szerokie ich zastosowanie w leczeniu dolegliwości. Herbaty najczęściej przygotowywane są z liści ziół, rzadziej w formie nalewek czy olejków.

Herbata z liści bazylii wykazuje działanie uspokajające i uśmierzające ból. Znajduje także zastosowanie w łagodzeniu migreny. Na pobudzenie apetytu oraz moczopędnie działa herbata z estragonu. Przy wzdęciach oraz dolegliwościach żołądkowo-jelitowych ukojenie przyniesie nam herbata z liści majeranku. Napar z szałwii pomocny jest przy dolegliwościach takich jak biegunka, kaszel czy nieżyt górnych dróg oddechowych.

Herbata z liści tymianku i rozmarynu pobudza apetyt. Ponadto tymianek znajduje zastosowanie w chorobach gardła, działa dezynfekująco. Działanie uspokajające przypisuje się melisie, którą stosować można także w przypadku bezsenności, migreny i dolegliwości sercowych. Powszechnie stosowana mięta wykazuje działanie rozkurczowe, przyspiesza przemianę materii. Może być także stosowana w postaci olejku do nacierania przy miejscowych bólach.

Kiedy stosować zioła?

Warto zauważyć, że fitoterapia może stanowić uzupełnienie leczenia konwencjonalnymi metodami, zaś nie powinna go zastępować. O wspomaganiu leczenia ziołami warto także poinformować swojego lekarza prowadzącego, który zadba o to, aby obie terapie wzajemnie współgrały.

Przeczytaj również: Wykorzystanie ziół w medycynie

Zobacz koniecznie - Vademecum ziół