Ksylitol - czy jest bezpieczny?

Czy ksylitol jest bezpieczny? Czy to dobry zamiennik cukru lub słodziku na bazie aspartamu?
Ksylitol - czy jest bezpieczny?

Każdy, kto rozpoczyna odchudzanie na pewno zastanawia się czym zastąpić cukier. Nawet, jeśli nie mamy problemów z niesłodzeniem herbaty, cukru używamy do pieczenia ciast, dodajemy w różnej postaci do deserów, nawet tych, które mają być dietetyczne. Niektórzy sięgają w takim przypadku po różnego rodzaju słodziki, takie jak popularny aspartam, inni - po zdrowszy naturalny miód. Miód jest jednak wciąż zbyt słodki dla kogoś, kto liczy kalorii. Trochę miodu i okazuje się, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie już osiągnęliśmy.

Zobacz także: Słodziki - czy mogą być niebezpieczne?

Ksylitol - modny zamiennik cukru

Ostatnio szczególnie modnym słodzikiem stał się ksylitol. Ksylitol to słodzik naturalny, najczęściej pozyskiwany z drzewa brzozowego. Jego zaletą jest to, że w odróżnieniu od cukru posiada nie tylko znikomą ilość kalorii, lecz także nie posiada substancji toksycznych. Uważa się więc, że jest bezpieczny dla zdrowia, a nawet zalecany.

Początkowo ksylitol występował jedynie w formie syropu. Dopiero po II wojnie światowej słynny stał się ksylitol w postaci skarmelizowanej.

Ksylitol jest stosunkowo drogi (w porównaniu do cukru buraczanego), jednak zdecydowanie mniej kaloryczny, a przy tym zdrowy. Okazuje się, że zbawiennie wpływa na zęby zapobiegając próchnicy.

Gdzie znaleźć ksylitol?

Ksylitol znajdziemy w wielu produktach. W sprzedaży najczęściej występuje jako skarmelizowany cukier, choć popularne są również guma do żucia z ksylitolem oraz pasta do zębów.

Zobacz także: Rodzaje cukru

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/2 lata temu
Ja kupuje tu ksylitol 29,99zł za 1kg cena promocyjna. wysokiej jakości cukier :) szybka wysyłka polecam
/3 lata temu
Ksylitol jest bardzo zdrowy i wpływa pozytywnie na jamę ustną. Jest nawet składnikiem wielu gum do żucia. Polecam sklep z suplementami diety http://www.e-forma.pl/ w asortymencie mają zdrową żywność i ksylitol w super cenie, pozdrawiam :)
/3 lata temu
Witam zapraszam tu www.upieczchleb.pl Jest tu duży wybór super cena dobra jakość i zadowolenie 100% kupuje i polecam. Ksylitol Nasiona chia, czystek, błonnik i nie tylko.
POKAŻ KOMENTARZE (14)