Krowie mleko jak każdy alergen może nadmiernie stymulować układ immunologiczny

Jak żyć bez mleka?

Czy wiesz, że mleko jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych? Co w takim przypadku należy zrobić? Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest wyeliminowanie z diety mleka i wszystkich pochodzących z niego produktów. Jak sobie z tym poradzić, skoro mleko jest w większości produktów spożywczych?
/ 02.09.2010 17:03
Krowie mleko jak każdy alergen może nadmiernie stymulować układ immunologiczny

Dziecko - mleczny alergik

Alergia na mleko ujawnia się zwykle u małych dzieci. Niepokojące objawy mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach życia, a są one różne. Od suchej i szorstkiej skóry na policzkach przez ulewania, kolkę i dolegliwości z przewodu pokarmowego do nawracających infekcji gardła, uszu czy oskrzeli.

Co w mleku uczula?

Krowie mleko zawiera zestaw białek, z których każde jest potencjalnym czynnikiem alergizującym i jak każdy alergen może nadmiernie stymulować układ immunologiczny. Widocznym objawem tego pobudzenia są zewnętrzne symptomy alergii.

W mleku oprócz białek występują także cukry, które w pewnych warunkach mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne. Jednym z nich jest laktoza, która w organizmie człowieka rozkładana jest przez enzym nazywany laktazą. Niektórzy z powodu niedoboru tego enzymu nie mogą mleka strawić.

W tym przypadku nie mówimy o uczuleniu na laktozę, a o nietolerancji laktozy.

Podobnie jest z innym cukrem mlecznym – galaktozą.

Życie bez mleka

Alergia na białko mleka krowiego pojawia się u 3% dzieci do 5 roku życia. Około 60% dzieci wyrasta z niej do 3, a kolejne 20% do 5 roku życia. Jednak, aby mogło do tego dojść, przez pewien czas należy ściśle przestrzegać diety. Oznacza to całkowitą rezygnację z krowiego mleka i wszystkich jego przetworów - czyli: jogurtów, kefirów, twarożków, maślanki, śmietany, masła oraz wszelkich serów.

Z diety wykluczane są także produkty, które w swoim składzie zawierają mleko lub jego pochodne. I tutaj rozpoczyna się cała lista artykułów spożywczych, łącznie z dziecięcymi przysmakami, takimi jak: lody, kremy, mleczne czekolady i cukierki.

Jeżeli dziecko jest karmione lub dokarmiane piersią, dieta bezmleczna obowiązuje także matkę.

U niemowląt z alergią, które dotychczas karmione były mieszankami mleka krowiego konieczne jest zastosowanie mniej alergicznych mieszanek typu HA (hypoantygenowe) lub hydrolizatów o wysokim stopniu hydrolizy białka.

Polecamy: Dieta eliminacyjna

Jak zastąpić mleko?

Oczywiście stosowanie diety bezmlecznej nie obędzie się bez konieczności uzupełniania potrzebnych organizmowi składników, które w wyniku eliminacji mleka także są wykluczane. Dieta małego dziecka musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Do dopuszczonych produktów, to jest owoców (ze szczególną uwagą na cytrusy, które także uczulają), warzyw, mięs (ze szczególną uwagą na cielęcinę i wołowinę, które także mogą zawierać „szkodliwe” białka), wędlin, jaj, pieczywa (dobieranego na podstawie składu, gdyż bardzo często zdarza się, że zawiera mleko lub jego pochodne) oraz kasz dodawać należy produkty zastępcze (np. bezmleczną margarynę) i suplementy diety (np. wapń).

Tylko zbilansowana, pod względem ilości i jakości składników odżywczych, dieta pozwoli dziecku rozwijać się prawidłowo.

Dieta bezmleczna jest niezastąpioną bronią w walce z alergią pokarmową na mleko. Jej rzetelne przestrzeganie likwiduje większość objawów chorobowych, a ponadto pomaga zapobiegać rozwojowi astmy oskrzelowej i innych chorób o podłożu alergicznym, do których mali alergicy mają większe predyspozycje.

Polecamy: Dieta rotacyjna