Jak zapobiec zaparciom po świątecznym ucztowaniu?

Na zaparcia cierpi nawet co trzecia osoba w Polsce. Zwykle są one wynikiem niewłaściwej diety, a przede wszystkim – przejedzenia. Jak jeść w święta, żeby uniknąć zaparć?
/ 04.12.2014 15:25

świąteczne przejedzenie

Fot. Fotolia

Jak zapobiegać zaparciom?

To jak żyjemy i jak się odżywiamy ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów brzucha i zaparć, powinniśmy pamiętać o kilku, wydawałoby się banalnych, ale niezwykle ważnych zasadach:

  • Ograniczmy tłuszcze – są one ciężkostrawne dla organizmu, który czasem nie nadąża z produkcją enzymów trawiennych, co może doprowadzić do skurczowych bólów brzucha i zaparć.
  • Unikajmy stresu – nadmierne napięcie emocjonalne nie tylko wpływa na nasilone skurcze mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, co jest przyczyną odczuwanego bólu, ale także osłabia perystaltykę jelit, czego efektem może być występowanie zaparć.
  • Ruszajmy się – aktywność fizyczna wspomaga prawidłowe funkcje układu pokarmowego, m.in. korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, a także zmniejsza nadmierne napięcie mięśni gładkich.

Niestety codzienny, zabiegany styl życia nie sprzyja właściwemu dbaniu o siebie. Nie zawsze mamy możliwość i siłę by przestrzegać powyższych wskazań. W takich sytuacjach powinniśmy wiedzieć, jak możemy właściwie i skutecznie sobie pomóc.

Zobacz także: Świąteczne SOS na przejedzenie – zbiór cennych rad

Jak leczyć ból brzucha z przejedzenia?

Ból brzucha często związany jest z nadmiernymi skurczami mięśni gładkich, czego przyczyną może być bardzo wiele czynników. Dochodzi do niego np. po zbyt „ciężkim” posiłku, podczas miesiączki, w przypadku wzdęć, kolki żółciowej, infekcji dróg moczowych czy w przypadku zespołu jelita drażliwego. Odruchowo sięgamy wówczas po lek przeciwbólowy. Tymczasem likwiduje on tylko objaw, nie przyczynę.

Najlepszym rozwiązaniem w takim momencie jest lek zmniejszający siłę skurczu a tym samym obniżający nasilenie bólu.

Warto zadbać o to, aby zawsze mieć pod ręką odpowiednie rozwiązanie na daną dolegliwość. Dzięki temu problemy ze strony brzucha zostaną rozwiązane poprzez likwidację ich przyczyn a nie jedynie objawów.

Jeśli chcesz poznać więcej porad i wskazówek, jak radzić sobie z bólami brzucha i zaparciami, odwiedź strony: www.stopzaparciom.pl i www.nabolbrzucha.pl.

Źródło: Materiały prasowe Buscopan i Dulcobis

Zobacz także: 30% Polaków cierpi na zaparcia!