Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

Temperatura w lodówce jest różna na różnych półkach – gdzie więc najlepiej przechowywać wędliny, ryby, mięso, masło, owoce, warzywa lub jajka? Które produkty powinniśmy wkładać do pudełek lub owijać folą, a których nie? Czy warto myć jedzenie przed włożeniem go do lodówki?

Lodówka

Lodówka to sprzęt praktycznie nieodzowny w każdym gospodarstwie domowym. Korzystamy z niej na co dzień, ale czy naprawdę wiemy jak ją użytkować? Samo zamknięcie jedzenia w lodówce nie zagwarantuje zachowania jego świeżości, jeśli nie będziemy przy tym stosować kilku prostych zasad.

Nie lekceważmy instrukcji, czyli gdzie w lodówce jest najzimniej?

Przed użyciem lodówki, tak jak przy kupnie każdego innego urządzenia domowego, uważnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Znajdziemy w niej informacje o tym, jak często i w jaki sposób czyścić oraz rozmrażać lodówkę, a także na jakich półkach umieszczać poszczególne grupy produktów żywnościowych.

Temperatura wewnątrz lodówki nie jest jednakowa – tłumaczy Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia z Fundacji BOŚ. – Na górnej półce wynosi około 8 stopni Celsjusza, na środkowych 4 do 5 i to właśnie tam powinniśmy przechowywać większość produktów: mleko, kefiry, jogurty, biały ser, wędliny oraz ugotowane przez nas potrawy”.

Najzimniej (ok. 2 stopni)  jest na dolnej półce, przeznaczonej dla surowego mięsa czy ryb. W cieplejszej szufladzie będą miały szansę dojrzeć warzywa i owoce, a w najcieplejszym miejscu  – na drzwiczkach lodówki – można pozostawić napoje, sosy, masło, dojrzewające sery i jajka.

„Trzeba także pamiętać, by zachować odpowiednie odstępy między produktami – zaznacza Maria Jakubowska – Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest „przeładowywanie” lodówki uniemożliwiające swobodny przepływ powietrza wewnątrz urządzenia”. Właściwa cyrkulacja pozwala na utrzymanie w lodówce prawidłowej temperatury.

Znaczenie mają także nieszczelnie domknięte drzwi lodówki, których nigdy nie powinniśmy na zbyt długo zostawiać otwartych. W przypadku wielu nowoczesnych lodówek nie musimy się już przynajmniej martwić rozmrażaniem – wyposażone w system „No frost” urządzenie przeprowadza ten proces automatycznie.

Dobre opakowanie

Zasadniczo żywność przechowywana w lodówce powinna być zapakowana w pojemniki bądź folię spożywczą, aby zapobiec utracie wilgoci i wzajemnemu przenikaniu zapachów. „Folia izoluje dostęp powietrza, spowalniając przemiany chemiczne, powodujące psucie się pożywienia – zauważa Maria Jakubowska. – Chroni je też przed wysychaniem. Może być stosowana do każdego typu żywności, w odróżnieniu od folii aluminiowej, w którą nie wolno pakować produktów kwaśnych, gdyż wchodzi ona z nimi w reakcje chemiczne”.

Wędliny i sery można owinąć w papier śniadaniowy. Wyjątek od zasady szczelnego pakowania stanowią warzywa liściaste, takie jak sałata, które powinny mieć zapewniony stały dostęp powietrza. W warunkach beztlenowych wytwarzają się w nich bowiem szkodliwe dla zdrowia azotyny.

Zobacz też: Napoje w zdrowej diecie

Ostrożnie z myciem

Przed włożeniem do lodówki jajek, surowych warzyw oraz owoców nie należy ich myć. Produkty te dłużej zachowają świeżość dzięki naturalnej, chroniącej przed wnikaniem bakterii otoczce. Również surowego mięsa  nie powinno się płukać ani kroić przed schłodzeniem. „Woda sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, natomiast krojenie zwiększa powierzchnię, na której mogą się one rozwijać – wyjaśnia pani Maria.

Inaczej jest w przypadku ryb. Najlepiej przygotować je od razu po kupieniu. Surowe, ale oczyszczone i umyte ryby możemy przetrzymać w lodówce nie dłużej niż jeden dzień. Długiego leżakowania w chłodzie nie zniosą także pomidory, ogórki, papryka, a także nietrwałe owoce: maliny, truskawki. Niskie temperatury powodują ich psucie i pogorszenie walorów smakowych. Za to wszelkie owoce cytrusowe, ze względu na grubą skórkę, nadają się do dość długiego przechowywania.

Schładzanie gotowych potraw

Ugotowane jedzenie nie może mieć w lodówce kontaktu z produktami surowymi. Nie należy też chować do lodówki ciepłego dania, gdyż znacząco zmienia to warunki panujące wewnątrz urządzenia,  niekorzystnie podwyższając jego temperaturę.

„Potrawy powinno się schłodzić w czasie ok. 2 godzin po ugotowaniu, aby ograniczyć rozwój drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia – przestrzega Maria Jakubowska. – Z tych samych przyczyn należy również rozmrażać żywność w lodówce i pod żadnym pozorem nie zamrażać tej już raz rozmrożonej”.

Na podsumowanie warto jeszcze przypomnieć zasadę „FIFO” (ang. First In – First Out), dobrze znaną restauratorom i sklepikarzom. Oznacza ona, że włożone wcześniej do lodówki produkty powinny być spożyte w pierwszej kolejności. Nowe zakupy układajmy więc w głębi lodówkowych półek, by mieć łatwiejszy dostęp do żywności, która leżakuje na nich już od dłuższego czasu.

Zobacz też: Zdrowa dieta - czego powinniśmy unikać?