Przyczyny
Przyczyny powstawania zespołu jelita drażliwego są słabo poznane. Ciężko więc o leczenie, które doszczętnie zlikwiduje schorzenie. Stosowana terapia ma na celu głównie zapobieganie oraz niwelowanie objawów chorobowych. W każdym przypadku powinna być indywidualnie dostosowana do rodzaju dolegliwości pacjenta.
Leczenie
Istnieją dwa główne rodzaje leczenia zespołu jelita drażliwego: edukacja pacjenta oraz modyfikacja dotychczasowej diety. Mają one na celu wyjaśnienie choremu, że jego przypadłość ma charakter łagodny i nie grozi poważnymi komplikacjami oraz że odpowiedni sposób odżywiania może złagodzić objawy. Dieta pacjenta powinna opierać się na wykluczeniu z niej pokarmów nietolerowanych. Najczęściej dotyczy to produktów mlecznych bądź wzdymających (na przykład cebuli, kapusty, grochu). Zdarza się jednak, że niektórzy chorzy nie tolerują herbaty, kawy, cytryny czy niektórych przypraw.
Zobacz też: Co powinniśmy wiedzieć o zespole jelita drażliwego?
Dieta
W zależności od typu zespołu jelita drażliwego, z jakim mamy do czynienia, można zastosować wypróbowaną dietę. U osób z postacią zaparciową dobrze działa dieta z dużą zawartością błonnika. Przede wszystkim poleca się im spożywanie owsa i jęczmienia oraz owoców: moreli, wiśni, śliwek, bananów i grejpfrutów. W postaci biegunkowej wskazana jest dieta ubogoresztkowa.Ponadto, posiłki powinny być regularnie przyjmowane i składać się z niewielkich porcji.
Nie poznano dotychczas leków, które byłyby doskonałe w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Zastosowanie znalazły jednak leki rozkurczowe, leki o działaniu przeciwbiegunkowym oraz przeczyszczającym, leki przeciwwymiotne, a także leki przeciwdepresyjne. Największe znaczenie odgrywa jednak jakość relacji lekarz-pacjent, ponieważ udowodniono, że pacjent z zespołem jelita drażliwego musi uwierzyć w skuteczność zalecanej terapii.
Leczenie zespołu jelita drażliwego jest długotrwałe. Jego skuteczność zależy od zaangażowania zarówno lekarza, jak i pacjenta.
Polecamy: Stres a zespół jelita drażliwego