grejpfrut, sok, owoce fot. Panthermedia

Jak jeść wodę - zalecienia dr Murada

Sekret pięknego i młodego wyglądu skóry tkwi w jej odpowiednim nawilżeniu. Jednak nie wystarczy pić 2 l wody dziennie i stosować kremy. Dr Howard Murad w swojej książce „Tajemnica wody – Sekret Młodości” radzi, co jeść, by dobrze nawodnić organizm
/ 19.10.2011 06:55
grejpfrut, sok, owoce fot. Panthermedia
Komórki twojego organizmu z wiekiem tracą zdolność do zatrzymywania wody. Kiedy nie są wystarczająco nawodnione, gorzej funkcjonują. Zaczynamy wtedy chorować, skóra staje się sucha, pogarsza się sprawność ciała.

Według dr Howarda Murada, dermatologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego, nawadnianie organizmu (czyli wszystkich komórek twojego ciała) nie ma nic wspólnego z ilością wody, którą wypijasz. Powinnaś raczej wprowadzić do diety produkty, które „uszczelniają” błony komórkowe i zawierają pełnowartościową wodę. Dzięki temu będziesz się świetnie czuła, a twoja skóra zyska promienny wygląd. W książce dr Murada „Tajemnica wody – sekret młodości” (wyd. Laurum) znajdziesz nie tylko szczegółowy plan diety oraz wszystkie przepisy, ale także wskazówki dotyczace pielęgnacji skóry.

Jedz, a nie pij wodę

Najlepszym źródłem wody dla organizmu są nieprzetworzone warzywa i owoce. Składają się w 85-98 proc. z wody wypełnionej składnikami odżywczymi – minerałami, witaminami, przeciwutleniaczami. Woda zawarta w warzywach i owocach jest otoczona przez cząsteczki, które pomagają jej przedostać się do wnętrza komórek. W warzywach znajduje się również błonnik. Blokuje on wchłanianie się części kalorii zawartych w węglowodanach i tłuszczach, a przy tym zwiększa wchłanianie składników odżywczych przez organizm.

Zmarnowana woda
Czy wiesz, że w twoim organizmie występują dwa rodzaje wody – zdrowotna i zmarnowana? Zdrowotna woda to ta, która znajduje się w komórkach. Zmarnowana gromadzi się i bezcelowo przemieszcza między komórkami i tkanką łączną. To ona jest odpowiedzialna za uczucie ciężkości i opuchnięcia. To także sygnał, że twój organizm nie wykorzystuje wody we właściwy sposób.

Czego unikać

Przede wszystkim soli, ponieważ powoduje ona odwodnienie komórek. Jeżeli zjesz jej za dużo (sól jest niemal we wszystkich przetworzonych produktach), organizm potrzebuje dodatkowej ilości wody, żeby obniżyć jej stężenie. Korzysta wtedy z wody zawartej w komórkach. Unikaj też czerwonego mięsa i innych produktów zawierających tłuszcze wysokonasycone, pełnotłustego nabiału, przetworzonych zbóż, cukrów, tłuszczów i olejów. Ćwiczenia poprawiają nawodnienie W tkance tłuszczowej znajduje się 10-20 proc. wody, a w mięśniach i kościach 70-75 proc. Im większą masz masę mięśniową, tym większa jest szansa, że zatrzymasz zdrową wodę w organizmie. Nie obawiaj się intensywnych ćwiczeń. W miarę jak mięśnie się regenerują, tworzą większe komórki, które mogą utrzymać więcej wody i składników odżywczych.

Jak zatrzymać wodę w komórkach

Musisz dostarczysz organizmowi cztery składniki: aminokwasy (znajdziesz je w białkach, pełnych ziarnach), lecytynę (występuje w orzeszkach ziemnych, soi i kiełkach pszenicy), przeciwutleniacze (ich źródłem są m.in. warzywa) i nienasycone kwasy tłuszczowe (zawierają je ryby morskie, orzechy włoskie, oliwa z oliwek). Dzięki odpowiedniej ilości tych składników twój organizm będzie w stanie budować komórki o silnych błonach komórkowych. To właśnie one odgrywają najważniejszą rolę w zapobieganiu wyciekaniu wody z komórek.

10 zaleceń dr. Murada

1 Codziennie ciesz się życiem.
2 Raz w tygodniu zjedz dodatkowe jajko.
3 Każdego dnia głęboko oddychaj.
4 Raz w tygodniu zapal świece w łazience i weź relaksacyjną kąpiel lub idź na masaż.
5 Zawsze chodź wyprostowana.
6 Co tydzień spróbuj czegoś innego.
7 Codziennie przytul się do kogoś.
8 Raz w miesiącu poświęć trochę pieniędzy na poprawę swojego wyglądu.
9 Raz w tygodniu poleż w łóżku przez dziesięć dodatkowych minut.
10 Raz w miesiącu idź do spa.
Tagi: woda, dietetyk