Ile owoców powinniśmy jeść?

O tym, że owoce są zdrowe wie każdy. Czy jednak można je... przedawkować? W jakiej ilości powinniśmy jeść owoce podpowiada Anna Jardanowska - dietetyk z Centrum Fitness Fabryka Formy.
/ 10.09.2013 15:03

Owoce

Owoce są zdrowe, ale podobno nie można ich jeść w dowolnych ilościach i o dowolnej porze – czy to prawda?

Anna Jardanowska, dietetyk z Centrum Fitness Fabryka Formy: Owoce to rzeczywiście niezwykle istotny składnik naszego jadłospisu. Zawierają witaminy i minerały, które wzmacniają odporność, pełnią rolę naturalnych przeciwutleniaczy, wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci oraz zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Różnią się jednak między sobą, na przykład pod względem zawartości cukru. Nie można dlatego jeść ich w dowolnych ilościach i o dowolnej porze.

Ile porcji owoców możemy spożywać?

Najlepszym wyborem dla naszego organizmu jest spożywanie 2-3 porcji różnorodnych owoców dziennie. Nie powinniśmy jednego dnia zjadać ich więcej niż 0,5 kg. W innym wypadku dostarczamy ciału zbyt dużo cukrów prostych. Najlepiej wybierać owoce niskokaloryczne i te, na które właśnie jest sezon. Najlepiej też nie jeść owoców wieczorami, ani nie traktować ich jako przekąsek pomiędzy posiłkami.

Ostatnią porcję owoców spożywać powinniśmy na podwieczorek.

Anna Jardanowska

Anna Jardanowska - dietetyk z Centrum Fitness Fabryka Formy

Źródło: LTM Communications/bj

Zobacz także: Które owoce pozwolą zachować urodę?