Herbata - Pij na zdrowie!

Według najnowszych badań specjalistów z różnych krajów, najzdrowszym napojem jest herbata.
/ 17.05.2012 07:04

Według najnowszych badań specjalistów z różnych krajów, najzdrowszym napojem jest herbata.

I to nie tylko zielona, która jest uznawana za najlepszą, o wyjątkowych właściwościach leczniczych, ale także czarna herbata potrafi niezwykle wpłynąć na poprawę naszego zdrowia.

Herbata - Pij na zdrowie!

Zalety picia herbaty

Lista plusów wynikających z picia herbaty jest naprawdę imponująca. Zobaczmy, jak herbata wpływa na nasze zdrowie:

  • Usuwa wirusy i bakterie, łagodzi procesy zapalne – korzystnie działa także na stany zapalne na zewnątrz organizmu, okłady z herbaty są polecane osobom cierpiącym na stany zapalne oczu
  • Hamuje rozwój nowotworów – zawarte w herbacie związki mogą zatrzymywać rozrost komórek nowotworowych
  • Chroni tętnice – picie herbaty zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych na ściankach tętnic i tworzeniu zakrzepów, poprawia także zaburzenia tętnicze, które mogą prowadzić do zawałów i udarów
  • Wzmacnia zęby – dzięki dużej ilości fluoru, który chroni zęby przed próchnicą. Jedna filiżanka herbacianego naparu pokrywa około 10 procent zalecanej dziennej dawki tego pierwiastka.

Choć warto pić każdą herbatę, to jednak zielona jest uznawana za najlepsza pod względem walorów zdrowotnych. Zielona herbata zawiera dwukrotnie więcej utleniaczy niż herbata czarna, co oznacza, że aby cieszyć się z dobrodziejstwami płynącymi z wypicia jedne filiżanki herbaty zielonej, musimy wypić dwie filiżanki herbaty czarnej.

Kilka praktycznych rad

... dla wszystkich miłośników herbat.

  • Parz herbatę od trzech do pięciu minut, żeby uwolnić przeciwutleniacze.
  • Jeżeli chcesz się pozbyć właściwości pobudzających parz herbatę przez około 7 minut. Dopiero po tym czasie wydzielają się polifenole zwane taninami, które neutralizują działania teiny.
  • Herbata w torebkach posiada takie same walory, jak liściasta
  • N.ie dodawaj mleka do herbaty, zmniejsz ono zdolność herbaty do poprawy przepływu krwi.
  • Nie podawaj dużej ilości herbaty dzieciom i niemowlętom, bowiem herbata usuwa żelazo, co może doprowadzić do anemii.

Jak widać, warto pić herbatę. Pijmy ją zatem kilka razy dziennie pod każdą postacią, czarną, zieloną, gorącą lub mrożoną.

A jeżeli chcesz poznac kilka ciekawych prepisów na herbaciany napój, koniecznie zajrzyj do: Herbata w różnych wariantach