Dobry potas i zły sód – terapia Gersona

Na czym polega terapia Gersona? W leczeniu jakich dolegliwości należy ją stosować? Jakie czynności należy wykonać stosując tę metodę oczyszczania ciała? Czy tę terapię można stosować w domu?
/ 19.03.2013 12:53

Max Gerson (niemiecki lekarz medycyny, studiujący m.in. we Wrocławiu), walcząc z migrenami, które nie dawały mu spokoju, odkrył, że dzięki wegetariańskiej diecie bez soli można wyleczyć tę dolegliwość. Wkrótce okazało się, że terapia Gersona leczy także gruźlicę skóry, płuc i inne przewlekłe choroby, z którymi medycyna do dziś sobie nie radzi. (…)

Na czym polega terapia Gersona?

Jej podstawowe filary to oczyszczenie organizmu oraz uzupełnienie niedoborów. Metoda ta opiera się na diecie okołowegetariańskiej oraz na dostarczaniu organizmowi potasu, a eliminowaniu sodu. Odpowiednią dietę łączy się także z odstresowaniem pacjenta i pracą nad jego psychiką oraz lewatywami – głównie z kawy, która wspomaga wydzielanie się żółci, rozszerza drogi żółciowe oraz wypłukuje wraz z żółcią nagromadzone trucizny. W ten sposób świeże odżywione komórki pozbywają się zbędnych złogów, także rozpadający się guz jest od razu wypłukiwany – co chroni nas nie tylko przed „przegrzaniem” wątroby, ale i zabezpiecza przed przerzutami.

W pełnej terapii Gersona wymaga się:

  • picia 13 razy dziennie świeżo wyciśniętego soku z organicznych warzyw i owoców, głównie z marchwi, jabłka i zielonych liści, sok należy pić małymi łykami, mieszając go w ustach ze śliną;
  • spożywania trzech posiłków wegetariańskich z organicznych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych;
  • spożywania świeżych owoców pomiędzy posiłkami;
  • wykonywania dziennie do pięciu lewatyw z kawy – w przeciwnym razie oczyszczający się organizm może nie nadążyć z wydalaniem szkodliwych złogów czy rozpadającego się guza i grozi nam śpiączka wątrobowa;
  • powstrzymania się od spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego, przetworzonych, rafinowanych, konserwowych (i innych z chemią), kawy, herbaty, wody, olejów (prócz lnianego), soli, alkoholu, niektórych warzyw i owoców, ograniczenia kontaktu z chemią w kosmetykach.

Warto wiedzieć: Sokoterapia, czyli zdrowie tkwi w sokach

Czy metodę tę można stosować w domu?

Przeprowadzenie pełnej terapii Gersona jest możliwe w warunkach domowych, zabiera jednak mnóstwo czasu ze względu na konieczność częstego przygotowywania soków warzywno-owocowych najlepiej wolnoobrotową wyciskarką. Zaleca się też, by chory odpoczywał – należałoby więc zatrudnić dwóch pomocników, którzy dbaliby o prawidłowe przeprowadzenie leczenia. Pogodzenie terapii Gersona i normalnej pracy jest niewykonalne.

Niebagatelne są także koszty – miesięcznie trzeba kupić kilkaset kilo (z moich wyliczeń wynikało, że co najmniej 300 kg) warzyw i owoców z ekologicznych upraw, co przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od pracy może okazać się za drogie.
Dlatego nie zdecydowałem się na przeprowadzanie pełnego leczenia tą metodą (mimo jej olbrzymiej skuteczności), wprowadzając jedynie pewne elementy w uproszczonej formie. Starałem się spożywać produkty o dużej zawartości potasu: pomidory, suszone morele, ziemniaki, a także awokado, winogrona, dynię, banany. Piłem sok z marchwi i jabłka, ale nie trzynaście razy dziennie. Ograniczałem przede wszystkim sól kuchenną. Oczywiście, choć nie mówi się o tym u Gersona, unikałem też zadymionych pomieszczeń oraz promieniowania – telefonu komórkowego, cieków wodnych.

Terapia Gersona od lat przynosi znakomite efekty, i to nie tylko w przypadku nowotworów, ale i większości chorób przewlekłych. Warto jednak zauważyć, że pojawiają się badania, które zdają się wykazywać skuteczność soli w diecie antyrakowej. Jej zwiększony poziom w organizmie miałby skutecznie obniżać zagrożenie chorobą.

Polecamy: Jakie soki są najlepsze?

Fragment książki Stanisława Karolewskiego „Pokonałem raka. 9 sposobów, dzięki którym wyzdrowiałem” (Studio Astropsychologii, 2013). Tytuł, lid i śródtytuły pochodzą od redakcji. Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/25.03.2013 09:04
Dość radykalna terapia i z pewnością dla ludzi mających duże zaplecze finansowe i którzy nie muszą pracować.