Terapia Gersona fot. Adobe Stock

Terapia Gersona - na czym polega? Zasady, terapia w praktyce, przepis na sok

Terapia Gersona polega na codziennym piciu soków warzywno-owocowych (13 razy dziennie). Dodatkowo spożywasz 3 wegetariańskie posiłki i stosujesz lewatywy z kawy. Terapia Gersona pomaga w leczeniu nowotworów i chorób przewlekłych.
Agata Bernaciak / 13.02.2020 10:53
Terapia Gersona fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Terapia Gersona - na czym polega?
 2. Terapia Gersona zasady
 3. Terapia Gersona w praktyce

Terapia Gersona - na czym polega?

Max Gerson, niemiecki lekarz medycyny, walcząc z migrenami, odkrył, że dzięki wegetariańskiej diecie bez soli można wyleczyć tę dolegliwość. Wkrótce okazało się, że terapia Gersona leczy także nowotwory, gruźlicę, choroby skóry, płuc i inne przewlekłe choroby.

Podstawowe filary terapii Gersona to oczyszczenie organizmu oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Metoda ta opiera się na diecie wegetariańskiej oraz na dostarczaniu organizmowi dużej ilości potasu, a eliminowaniu sodu.

Odpowiednią dietę łączy się także z redukcją stresu i pracą nad jego psychiką. Elementem terapii są także lewatywy z kawy, która wspomaga wydzielanie się żółci, rozszerza drogi żółciowe oraz wypłukuje wraz z żółcią nagromadzone trucizny.

Dzięki terapii Gersona odżywione komórki pozbywają się zbędnych złogów i toksyn gromadzonych przez lata. Cały proces trwa około 6 tygodni.

Terapia Gersona zasady

Poznaj najważniejsze zasady terapii Gersona.

 • 13 razy dziennie pij świeżo wyciśnięty sok z ekologicznych warzyw i owoców (głównie z marchwi, jabłka i zielonych liści). Sok należy pić małymi łykami, mieszając go w ustach ze śliną.
 • Dodatkowo jedz 3 wegetariańskie posiłki dziennie z ekologicznych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
 • Między posiłkami jedz świeże owoce.
 • Wspomagaj terapię lewatywami z kawy (od 1 do 5 dziennie) – w przeciwnym razie oczyszczający się organizm może nie nadążyć z wydalaniem szkodliwych złogów.
 • Zrezygnuj ze spożywania:
  • pokarmów pochodzenia zwierzęcego,
  • dań przetworzonych, rafinowanych, konserwowych,
  • kawy, herbaty, wody,
  • olejów (oprócz oleju lnianego),
  • soli,
  • alkoholu.
 • Ogranicz kontakt z chemią z kosmetyków i środków czystości.

Terapia Gersona przepisy
fot. Adobe Stock

Terapia Gersona w praktyce

Przeprowadzenie pełnej terapii Gersona jest możliwe w warunkach domowych, zabiera jednak mnóstwo czasu ze względu na konieczność częstego przygotowywania soków warzywno-owocowych przy pomocy wolnoobrotowej wyciskarki. Zaleca się też, by osoba stosująca terapią Gersona cały czas wypoczywała. Pogodzenie terapii Gersona i normalnej pracy jest niewykonalne.

Wysokie są także koszty – miesięcznie trzeba kupić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilogramów warzyw i owoców z ekologicznych upraw, co przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od pracy może okazać się za drogie.

Niektóre elementy terapii można wprowadzić do życia bez przestrzegania wszystkich jej zasad. Postaraj się spożywać produkty o dużej zawartości potasu: pomidory, suszone morele, ziemniaki, a także awokado, winogrona, dynię, banany. Pij sok z marchwi i jabłka, ale nie trzynaście razy dziennie. Ogranicz sól kuchenną i dania z jej wysokim dodatkiem (np. kiszonki). 

Przepis na sok z terapii Gersona

Składniki:

 • 2 średnie marchewki
 • 1 op. szpinaku baby
 • 1 jabłko

Sok wyciśnij za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej.

Terapia Gersona od lat przynosi znakomite efekty, i to nie tylko w przypadku nowotworów, ale i większości chorób przewlekłych.

Artykuł napisany na podstawie książki Stanisława Karolewskiego „Pokonałem raka. 9 sposobów, dzięki którym wyzdrowiałem” (Studio Astropsychologii, 2013).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.03.2013.

Dowiedz się więcej o sokach w diecie:

Kinga Zawodnik z programu „Dieta czy cud?” sprawdza działanie diety sokowej i ketogenicznej
Kinga Zawodnik z programu „Dieta czy cud?” sprawdza działanie diety sokowej i ketogenicznej
W ostatnim odcinku programu „Dieta czy cud?” Kinga sprawdza, czy pijąc same soki można schudnąć. Czy modna dieta ketogeniczna oparta na tłustych produktach jest skuteczna?
Sok z kiszonej kapusty - właściwości, ile pić dziennie
Sok z kiszonej kapusty - właściwości, ile pić dziennie
Sok ten zawiera dużą ilość soli, dlatego nie powinnaś pić więcej niż pół szklanki, 2-3 razy w tygodniu. Nie jest on także dobrym źródłem probiotyków - to mit!
Dieta sokowa - przepisy, opinie, efekty diety koktajlowej
Dieta sokowa - przepisy, opinie, efekty diety koktajlowej
Dieta sokowa jest modna dzięki rezultatom, które daje w ekstremalnie krótkim czasie, ale istnieje kilka warunków do spełnienia, by móc zacząć detoks sokowy!
Czy sok pomidorowy pomaga w odchudzaniu? Znamy odpowiedź!
Czy sok pomidorowy pomaga w odchudzaniu? Znamy odpowiedź!
Chcesz cieszyć się mniejszymi obwodami ciała? Pij sok pomidorowy!
Ile soku z granatu pić dziennie? (ma silne działanie przeciwrakowe)
Ile soku z granatu pić dziennie? (ma silne działanie przeciwrakowe)
Sok z granatu to ważny element profilaktyki przeciwnowotworowej!
Sok z acai – ile pić? Wystarczą niewielkie ilości – na zdrowie!
Sok z acai – ile pić? Wystarczą niewielkie ilości – na zdrowie!
Sok z acai – ile pić każdego dnia, by wspomóc swój organizm i podarować sobie zdrowie? Wystarczy niewiele, ale regularnie!
Ile kalorii ma sok marchwiowy? To zaskoczenie!
Ile kalorii ma sok marchwiowy? To zaskoczenie!
Jesteś na diecie? Pij sok z marchwi. Nie jesteś na diecie? Także pij sok z marchwi! Martwisz się, ile kalorii ma sok marchwiowy? Niewiele! Dlaczego warto go pić?
Czy sok grejpfrutowy odchudza? Poznaj jego właściwości!
Czy sok grejpfrutowy odchudza? Poznaj jego właściwości!
Grejpfruty znane są ze swoich właściwości odchudzających. Czy sok z grejpfruta odchudza tak samo skutecznie? Zobacz, co warto wiedzieć na jego temat!