Terapia Gersona fot. Adobe Stock

Terapia Gersona - na czym polega? Zasady, terapia w praktyce, przepis na sok

Terapia Gersona polega na codziennym piciu soków warzywno-owocowych (13 razy dziennie). Dodatkowo spożywasz 3 wegetariańskie posiłki i stosujesz lewatywy z kawy. Terapia Gersona pomaga w leczeniu nowotworów i chorób przewlekłych.
Agata Bernaciak / 13.02.2020 10:53
Terapia Gersona fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Terapia Gersona - na czym polega?
 2. Terapia Gersona zasady
 3. Terapia Gersona w praktyce

Terapia Gersona - na czym polega?

Max Gerson, niemiecki lekarz medycyny, walcząc z migrenami, odkrył, że dzięki wegetariańskiej diecie bez soli można wyleczyć tę dolegliwość. Wkrótce okazało się, że terapia Gersona leczy także nowotwory, gruźlicę, choroby skóry, płuc i inne przewlekłe choroby.

Podstawowe filary terapii Gersona to oczyszczenie organizmu oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Metoda ta opiera się na diecie wegetariańskiej oraz na dostarczaniu organizmowi dużej ilości potasu, a eliminowaniu sodu.

Odpowiednią dietę łączy się także z redukcją stresu i pracą nad jego psychiką. Elementem terapii są także lewatywy z kawy, która wspomaga wydzielanie się żółci, rozszerza drogi żółciowe oraz wypłukuje wraz z żółcią nagromadzone trucizny.

Dzięki terapii Gersona odżywione komórki pozbywają się zbędnych złogów i toksyn gromadzonych przez lata. Cały proces trwa około 6 tygodni.

Terapia Gersona zasady

Poznaj najważniejsze zasady terapii Gersona.

 • 13 razy dziennie pij świeżo wyciśnięty sok z ekologicznych warzyw i owoców (głównie z marchwi, jabłka i zielonych liści). Sok należy pić małymi łykami, mieszając go w ustach ze śliną.
 • Dodatkowo jedz 3 wegetariańskie posiłki dziennie z ekologicznych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
 • Między posiłkami jedz świeże owoce.
 • Wspomagaj terapię lewatywami z kawy (od 1 do 5 dziennie) – w przeciwnym razie oczyszczający się organizm może nie nadążyć z wydalaniem szkodliwych złogów.
 • Zrezygnuj ze spożywania:
  • pokarmów pochodzenia zwierzęcego,
  • dań przetworzonych, rafinowanych, konserwowych,
  • kawy, herbaty, wody,
  • olejów (oprócz oleju lnianego),
  • soli,
  • alkoholu.
 • Ogranicz kontakt z chemią z kosmetyków i środków czystości.

Terapia Gersona przepisy
fot. Adobe Stock

Terapia Gersona w praktyce

Przeprowadzenie pełnej terapii Gersona jest możliwe w warunkach domowych, zabiera jednak mnóstwo czasu ze względu na konieczność częstego przygotowywania soków warzywno-owocowych przy pomocy wolnoobrotowej wyciskarki. Zaleca się też, by osoba stosująca terapią Gersona cały czas wypoczywała. Pogodzenie terapii Gersona i normalnej pracy jest niewykonalne.

Wysokie są także koszty – miesięcznie trzeba kupić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilogramów warzyw i owoców z ekologicznych upraw, co przy jednoczesnym powstrzymywaniu się od pracy może okazać się za drogie.

Niektóre elementy terapii można wprowadzić do życia bez przestrzegania wszystkich jej zasad. Postaraj się spożywać produkty o dużej zawartości potasu: pomidory, suszone morele, ziemniaki, a także awokado, winogrona, dynię, banany. Pij sok z marchwi i jabłka, ale nie trzynaście razy dziennie. Ogranicz sól kuchenną i dania z jej wysokim dodatkiem (np. kiszonki). 

Przepis na sok z terapii Gersona

Składniki:

 • 2 średnie marchewki
 • 1 op. szpinaku baby
 • 1 jabłko

Sok wyciśnij za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej.

Terapia Gersona od lat przynosi znakomite efekty, i to nie tylko w przypadku nowotworów, ale i większości chorób przewlekłych.

Artykuł napisany na podstawie książki Stanisława Karolewskiego „Pokonałem raka. 9 sposobów, dzięki którym wyzdrowiałem” (Studio Astropsychologii, 2013).

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.03.2013.

Dowiedz się więcej o sokach w diecie: