dieta dla ucznia fot. Fotolia

Dieta dla ucznia - najlepsze produkty

Twój maluch już niebawem idzie do szkoły? Zobacz, jaka dieta wspomoże go w codziennej nauce i zmianie trybu życia!
Agata Bernaciak / 30.08.2013 09:00
dieta dla ucznia fot. Fotolia

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami! A to oznacza, że nasze pociechy już za chwilę powrócą do szkolnych ławek. Zobacz, jaką dietę powinnaś zafundować dziecku, by w nowy rok szkolny wkroczył zadowolony i bez niedoborów!

1. Jakie składniki odżywcze w diecie dziecka?

Dzieci w okresie intensywnego wzrostu potrzebują dużo energii, a także składników odżywczych. W związku z tym dla ich rozwoju kluczowe znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w pełnowartościowe produkty. W szczególności chodzi o produkty zbożowe, świeże warzywa i owoce oraz ryby i tłuszcze roślinne.

2. Zadbaj o obecności tłuszczy!

Spożywanie tłuszczów często postrzegane jest jako źródło otyłości lub nadwagi. Tłuszcze roślinne uznawane są jednak za „dobre tłuszcze” i powinny na stałe zagościć w menu małego ucznia. Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia tłuszcze powinny dostarczać ok. 30-45 % całodobowego zapotrzebowania na energię dziecka.

3. Stołówka szkolna sprzymierzeńcem dobrej diety

Warto przyjrzeć się obiadom proponowanym w szkolnej stołówce. Nie bójmy się rozmawiać z osobami, którym powierzamy w szkole nasze dzieci i przygotowanie posiłków. Porozmawiaj z osobami odpowiedzialnymi za menu, na czym opierają swoje decyzje. Wszelkie sugestie dozwolone!

4. Na dzień dobry porządne śniadanie

Pamiętaj, aby codziennie na śniadanie maluch jadł pełnowartościowy posiłek. Propozycji śniadań jest wiele - może być to jajecznica, kanapki z pełnoziarnistym chlebem, twarożek, czy naleśniki. I do tego zawsze ciepły napój!

5. Powiedz nie pustym kaloriom

Twoje dziecko nalega, byś dawała mu kieszonkowe, które wydaje w szkolnym sklepiku? Ogranicz je do minimum - wtedy maluch nie będzie kupować batoników czy cukierków, którymi "zapycha się" przed głównymi posiłkami.