www.sxc.hu

Czy guma do żucia jest zdrowa?

Balonowa i słodka, czy miętowa odchudzająca? Czy można ja zaliczyć do elementów diety? Odkrywamy sekrety gumy do żucia.
/ 04.10.2010 11:34
www.sxc.hu

Po co Grecy żuli gumę?

To w zasadzie niewiarygodne, ale początków historii odpowiednika gumy do żucia doszukać się można już w czasach starożytnych! Grecy i mieszkańcy Indonezji używali żywicy z kory drzewa gumowego w celu odświeżenia oddechu oraz oczyszczenia zębów i jamy ustnej z resztek pokarmu. Właśnie w takim celu używa się gumy do żucia obecnie.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gum do żucia – z witaminą C, wapniem, o wielu smakach, bez cukru, z sokami owocowymi, w postaci listków, drażetek, cukierków. Podstawą każdej gumy do żucia są: baza gumowa, cukier puder, syrop skrobiowy, substancje smakowo-zapachowe oraz substancje barwiące.

Żucie gumy powoduje zwiększenie wydzielania śliny, w skład której wchodzą jony wodorowęglanowe zwiększające jej pH, co powoduje wypłukiwanie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych.

Co kryje guma?

Gumy bezcukrowe zawierają substancje słodzące, takie jak aspartam, acesulfam K, poliole, sorbitol, ksylitol, itp. Dodatek sorbitolu gwarantuje uzyskanie efektu odświeżającego i chłodzącego, a także działa bakteriobójczo. Zauważyć jednak trzeba, że „przedawkowanie” sorbitolu (do którego także może dojść w wyniku żucia bardzo dużej ilości gum czy spożywania innych produktów zawierających ten składnik) może wywołać efekt przeczyszczający. Gumy ze względu na zawartość fenyloalaniny nie mogą być stosowane przez chorych na fenyloketonurię.

Czytaj też: Przepis na piękne włosy i paznokcie

Żucie – dobry nawyk?

Podsumowując, sięganie po gumę do żucia po posiłku jest dobrym nawykiem, bowiem pomaga chronić zęby przed działaniem bakterii oraz próchnicą.
Jednak, dentyści nie zalecają żuć gumy więcej niż 2 razy dziennie i nie dłużej niż 10-15 minut. Ponadto podkreślają, iż nadmierne jej żucie może powodować rozrost żuchwy, a nawet wywoływać ból w okolicach skroniowych.

Czytaj też: Dieta dla nastolatek