Tego nie wiedziałaś! Cola obniża jakość nasienia i zaburza owulację!

Napoje typu cola sprzyjają otyłości, cukrzycy typu II, próchnicy i chorobom serca. Teraz, do tej listy, dołącza także bezpłodność. Czy potrzebujesz więcej argumentów, by przestać je pić?
Barbara Dąbrowska / 06.09.2017 05:30
Zbliżenie na dłonie grupy ludzi, którzy wznoszą toast colą. fot. Fotolia

Cola jest najlepiej sprzedającym się napojem gazowanym na świecie. Z tego powodu naukowcy bacznie przyglądają się, czy jej spożycie może mieć wpływ na płodność kobiet i mężczyzn.

Cola a jakość nasienia

Badania z 2017 roku pokazują, że negatywne oddziaływanie może być silniejsze niż przypuszczano. Przebadano blisko 20 tysięcy mężczyzn. Naukowcy stwierdzili, że spożycie napojów typu cola było powiązane z mniejszą ilością plemników w nasieniu.

Niepłodność a bezpłodność – czy to synonimy?

Kofeina, czy coś więcej?

Początkowo przypuszczano, że „wina” leży po stronie kofeiny, jednak dalsze analizy nie potwierdziły tej zależności. Prawdopodobnie większe znacznie ma połączenie składników znajdujących się w coli: kofeiny, cukru, kwasu ortofosforowego. Szczególnie zagrożeni są tzw. „heavy userzy” napojów typu cola, czyli osoby, które wypijają więcej niż 1 litr dziennie. 31% mężczyzn zaliczających się do tej grupy, ma obniżoną jakość nasienia.

Cola a płodność kobiet

To nie koniec złych wieści. Napoje typu cola sprzyjają także zaburzeniom owulacji, a nawet mogą zwiększać ryzyko poronienia.

Badacze podkreślają, że ze względu na wysokie spożycie napojów typu cola i innych, podobnych słodzonych napojów zawierających w składzie kofeinę, należy prowadzić dalsze badania w tym kierunku. Bezpłodność jest przecież, obok otyłości, współczesną plagą zmieniającą ludzkie życia.

Czy od picia dietetycznej coli można przytyć?