Jedzenie jest nieodłącznym elementem imprez i spotkań rodzinnych. /fot. Fotolia

Co sprzyja powstawaniu nadwagi?

Nadwaga i otyłość są uważane za jedne z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową masę ciała. Co powoduje powstawanie nadwagi? Czy podwyższona masa ciała może być rezultatem zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu?
/ 10.08.2011 09:10
Jedzenie jest nieodłącznym elementem imprez i spotkań rodzinnych. /fot. Fotolia

Nawyki i przyzwyczajenia

Nieprawidłowym nawykom żywieniowym sprzyjają różne okazje. Jedzenie jest nieodłączną częścią spotkań biznesowych, przyjęć i innych okazji. Ciężko wyobrazić sobie wesela, urodziny, i inne imprezy, bez odpowiednich potraw i posiłków. W szkołach, na uczelniach, biurach, urzędach znaleźć można automaty ze słodyczami i słodkimi napojami.

Taka pokusa sprawia, że wiele posiłków jest spożywanych nieregularnie lub zastępowanych anty-odżywczymi produktami.    

Polecamy też: Zmień nawyki - schudnij szybciej!

Czynniki hormonalne

Tarczyca reguluje metabolizm organizmu. Niedobór hormonów wywołuje stan zwany niedoczynnością tarczycy i spowolnienie metabolizmu. Jeśli nie jest leczona hormonalnie, wpływa na zwiększenie masy ciała, zatrzymanie płynów w organizmie, a w konsekwencji na nadwagę i otyłość. Dieta w tym przypadku opiera się na ograniczeniach kalorycznych i ograniczeniu produktów bogatych w goitrogeny – związki wolotwórcze, a także rośliny z rodziny krzyżowych (np. kapusta).

Polecamy też: Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Czym są nadwaga i otyłość?

Nadwaga jest stanem nieprawidłowym organizmu, lecz lżejszym niż otyłość.

Wskaźniki nieprawidłowej wagi zawsze określają pewien nadmiar. Określane są za pomocą wskaźnika BMI (Body Mass Index) liczonego ze wzoru: masa ciała (kg) / [wzrost (cm)]².

Fragment pochodzi z książki „Schudnij skutecznie i bezpiecznie. Schudnij zdrowo!” autorstwa Aniki Ragiel, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.