Chmiel fot. Adobe Stock

Chmiel - właściwości zdrowotne i praktyczne zastosowanie

Chmiel to bardzo „kobieca” roślina. Łagodzi stres, koi nerwy, pobudza produkcję estrogenów i zapobiega wypadaniu włosów. Dowiedz się, jak go stosować.
Agata Bernaciak / 10.09.2019 15:17
Chmiel fot. Adobe Stock

Spis treści:

Chmiel to roślina bardzo popularna w Polsce. Można ją spotkać nie tylko na plantacjach, ale też w starych parkach, sadach i wilgotnych lasach. Surowcem są szyszki bogate w olejek eteryczny, który zawiera co najmniej 150 substancji aktywnych. Nadają one piwu goryczkę, ale też mają właściwości lecznicze.

Szyszki na bezsenność

Chmiel zawiera m.in. lupulinę, która ma działanie uspokajające i nasenne. Działa nawet silniej niż związki zawarte w melisie i walerianie (a najlepiej w połączeniu z nimi). Może również obniżać popęd płciowy – z tego powodu w średniowieczu podawano go m.in. mnichom. Właściwości uspokajające mają nie tylko wodne wyciągi, ale również sam aromat szyszek. Można więc z nich zrobić np. usypiającą poduszkę.

Sposób stosowania: Rozpruj poduszkę z poliestrowym wypełnieniem i nasyp do niej dwie garści szyszek (kupisz w aptece). Rozłóż je równomiernie i z powrotem zaszyj poduszkę. Oblecz bawełnianą powłoczką. Poduszka działa, dopóki czujesz jej zapach (1–2 miesiące).

Chmiel łagodzi przebieg menopauzy

Niektóre substancje zawarte w wyciągach z szyszek mają działanie estrogenne. Związki te przenikają również przez skórę. Badania wykazały, że mogą przyspieszać menstruację. U kobiet pracujących przy zbiorze chmielu często pojawia się miesiączka (niezależnie od dnia cyklu). Roślina ta zwiększa wydzielanie kobiecych hormonów, może poprawiać samopoczucie kobiet w czasie menopauzy łagodząc jej nieprzyjemne objawy.

Przygotuj napar z chmielu, skorzystaj z zaparzarki!

Sposób stosowania: Łyżeczkę szyszek zalej szklanką gorącej wody i zaparzaj pod przykryciem 5 minut; przecedź. Profilaktycznie pij po pół szklanki naparu raz dziennie, a w przypadku nasilenia przykrych dolegliwości 2–3 razy dziennie.

Napar z chmielu
fot. Adobe Stock

Na problemy z włosami

Chmiel ma zastosowanie również w kosmetyce. Jest bardzo skutecznym środkiem przeciw wypadaniu włosów i łupieżowi. Bardzo często wykorzystuje się go jako składnik szamponów. Wyciągi z niego dodaje się też do kremów przeciwzmarszczkowych. Najprostszym sposobem na nadanie włosom blasku jest płukanie ich w piwie. Jeśli jednak masz większe problemy, np. wypadają ci włosy, zastosuj mieszankę ziół.

Sposób stosowania: Wymieszaj po łyżce szyszek chmielu, korzenia mydlnicy i kwiatów rumianku. Zalej 2 szklankami zimnej wody i ogrzewaj pod przykryciem 10 minut. Przecedź i ostudź. Odwarem tym myj włosy tak jak zwykłym szamponem (mydlnica się pieni).

Tekst powstał na podstawie artykułu autorstwa Katarzyny Gwiazdy/Vita

Dowiedz się więcej o piwie i innych alkoholach:
Lubisz piwo? Zobacz, jakie mogą być konsekwencje codziennego picia
Ile kalorii ma alkohol? Kaloryczność piwa, wina i drinków!
Kiedy zbierać chmiel? Jakie są jego właściwości?