Chlorofil w diecie - wzbogaca i oczyszcza

Soczysty, zielony kolor roślin to zasługa zawartego w nich chlorofilu. To właśnie zalety tej substancji są głównym powodem, dla którego spożycie zielonych liści ziół czy warzyw powinno wejść nam w nawyk. chlorofil jest potrzebny nie tylko roślinom - zadbaj o to, nie zabrakło go też w twojej diecie.
/ 26.02.2013 16:06

Czym jest chlorofil?

Chlorofil to związek organiczny występujący przede wszystkim w liściach roślin. Jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie procesu fotosyntezy zapewniając roślinom możliwość czerpania składników odżywczych oraz oddychania.  Jego budowa cząsteczkowa jest bardzo zbliżona do budowy cząsteczkowej ludzkiej krwi. Różnią się tylko jednym pierwiastkiem - we krwi występuje żelazo zaś w chlorofilu magnez.  Wyróżniamy, w zależności od występowania, kilka jego rodzajów.

Właściwości chlorofilu

Główną zaletą chlorofilu są jego właściwości oczyszczające. Uwalnia organizm z toksyn, dezynfekuje, usuwa szkodliwe bakterie. Oczyszcza wątrobę. W związku z tym pozytywnie wpływa także na stan naszej skóry. Niweluje nieprzyjemne zapachy, łagodzi stany zapalne. Korzystnie wpływa na parametry naszej krwi. Poprawia jej obraz oraz zwiększa krzepliwość. Zwiększone spożycie tego związku organicznego jest również wskazane w okresie karmienia piersią, ponieważ wzmaga wydzielanie mleka.

Zobacz także: Zielone warzywa w profilaktyce cukrzycy

Najnowsze badania

Jedne z nowszych badań mówią także o właściwościach przeciwnowotworowych tej substancji. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym chlorofil ułatwia wydalanie szkodliwych substancji nim te doprowadzą do powstania nowotworów.

Zobacz także: Tanio i zdrowo - zakupy z głową!