Batony energetyczne - jak wpływają na organizm?

Z roku na rok na rynku pojawiają się nowe produkty dostarczające energii. Najczęściej są to batony, żele oraz napoje. W poniższym artykule skupimy na wpływie batonów energetycznych na nasz organizm.
/ 25.10.2012 10:29
Batony energetyczne to źródło energii.

Czym są batony energetyczne?

Początki batonów energetycznych sięgają lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to w 1960 roku  Robert Muller, wynalazca standardów HACCP opracował batony energetyczne dla kosmonautów.

Batony energetyczne to produkty uzupełniające dietę, które zawierają zboża i inne elementy energetyzujące, skierowane głównie do osób, które nie mają czasu na spożycie posiłku, a potrzebują szybkiego zastrzyku energii. Różnią się od napojów energetycznych przede wszystkim tym, że nie posiadają kofeiny, a ich celem jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych. Głównym zadaniem batonów energetycznych jest usunięcie zmęczenia oraz poprawę koncentracji w momentach, kiedy tego najbardziej potrzebujemy. Przeważnie batony energetyczne składają się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, które mają stopniowo uwalniać energię w dość długim okresie czasu.

Zobacz także: Pyszności dla kulturystów

Aspekty żywieniowe batonów energetyzujących

Batony energetyczne, jak każdy element odżywczy, mają na celu dostarczenie niezbędnej energii fizycznej (podawanej w kaloriach lub dżulach). W odróżnieniu od napojów energetycznych, wręcz przeciwnie - mają za zadanie poprawę zdolności umysłowych poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Zarówno batony jak i napoje energetyczne zawierają wspomagające witaminy (najczęściej z grupy B). Dodatkowo zawierają między innymi wapń, magnez, żelazo oraz kwas foliowy, które występują w takiej ilości, że mogą dostarczać dziennie ok. 1/3 zapotrzebowania na określony składnik.

Batony energetyczne swoje działanie opierają głównie na trzech źródłach energii: tłuszczach, węglowodanach i białkach. Dzięki optymalnemu dopasowaniu wszystkich tych składników, batony energetyczne w dużym stopniu przyczyniają się do regeneracji tkanki mięśniowej oraz korzystnego bilansu azotowego organizmu. Jednym słowem takie produkty spożywcze skutecznie wspomagają procesy anaboliczne zachodzące w tkance mięśniowej.

Zobacz także: Czy napoje energetyzujące są szkodliwe?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/21.11.2016 14:31
Bardzo smaczny jest batonik energetyczny Totobi firmy Oho. Zawiera naturalne składniki w tym guaranę i zieloną herbatę, ma fajny posmak olejku cytrynowego i można się nim najeść. ja jadłam go jako przekąskę przed siłownią.
/26.01.2016 15:55
Ooo też robię zakupy w tym sklepie:) ja kupuję batoniki QNT Activate BAR świetnie się sprawdzają przed treningiem:)
/16.07.2015 15:24
Ja bardzo lubię batony energetyczne, ewentualnie podjadam piramidki Popcrop. Są dobre szczególnie jako przekąska.
POKAŻ KOMENTARZE (7)