POLECAMY

Słownik diety i fitnessu

Moda fit

Każdy z nas lubi dobrze się prezentować w różnych sytuacjach. Zarówno w pracy, jak i na sali gimnastycznej chcemy wyglądać atrakcyjnie. Nie lubimy, gdy nasz ubiór ogranicza nam ruchy i jest mało swobodny. Wygodny strój jest szczególnie ważny, gdy ćwiczymy – nie powinien krępować naszych ruchów.

Moda fit

W dzisiejszych czasach mało kto pamięta dawniejsze komplety do fitness składające się z obcisłych legginsów i nakładanego na nie jednoczęściowego kostiumu. Z biegiem czasu wiele rzeczy się zmienia, także moda. Czołowe firmy projektujące odzież sportową prześcigają się w pomysłach wychodząc naprzeciw wymaganiom klienta. Stroje projektowane są w różnych fasonach, wzorach i kolorach. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wszystkie części garderoby można dopasować do sylwetki tak, by prezentować się w stroju efektownie.

Charakterystyka poszczególnych części garderoby

Spodnie

Przede wszystkim spodnie powinny być wykonane z microfibry. Jest to materiał, który przepuszcza powietrze, a dodatkowo wchłania pot i zatrzymuje wilgoć. Mogą być również wykonane z lycry. Elastyczność tego materiału pozwala na wykonywanie ćwiczeń. Istnieją różne fasony spodni do ćwiczeń: szerokie i długie założymy na zajęcia taneczne, opinające, ¾ długości na aerobik. Jednak wybór fasonu w głównej mierze powinien zależeć od tego, w którym modelu my sami czujemy się najlepiej. Najwygodniejsze fasony są dopasowane, ze ściąganymi w pasie troczkami lub na gumce. Powinny być przewiewne i nie ograniczać swobody ruchu.

Topy

Górna część stroju, czyli tzw. top, powinien być wykonany z materiału przepuszczającego powietrze. Producenci odzieży sportowej przebijają się we wzorach i fasonach. W sklepach dostępne są luźne i obcisłe stroje, kolorowe i gładkie, z marszczeniami i odstającymi troczkami. Najwygodniejsze są te z wbudowanym biustonoszem, który zapewnia piersiom podczas ćwiczeń stałą pozycję.

Obuwie

Muszą mieć elastyczną i gumową podeszwę, która chroni stopy przed naciskami i obciążeniami oraz poślizgnięciem się na zajęciach. Powinny być stabilne, aby chronić kostkę przed skręceniem. Buty dobierz do rodzaju sportu. W sklepach znajdziesz modele przeznaczone do:

  • jogi – lekkie i miękkie,
  • joggingu – usztywniające kostkę i piętę oraz amortyzujące stopę,
  • tańca – lekkie i sprężyste z podkładką pod piętą i wkładką ze sprężystej pianki,
  • aerobicu – stabilne, o dobrej przyczepności do podłożą z dobrze zamortyzowana podeszwą,
  • spinningu – na sztywnej podeszwie, nie mogące zakrywać kostki.

Akcesoria

  • opaska na nadgarstek – pełni funkcję ochronną, rozgrzewa i usztywnia oraz wchłania pot,
  • opaska na głowę – błyskawicznie wchłania pot z czoła,
  • stopery do skarpet – przytrzymują skarpetkę zapobiegając jej opadaniu; przypinane są za pomocą rzepa do buta.