POLECAMY

Plastyka brzucha

Jest jednym z najbardziej problematycznych obszarów ciała. Jeśli więc pomimo stosowania kolejnej diety i ćwiczeń oponka na brzuchu nie znika, warto pomyśleć o bardziej radykalnych rozwiązaniach.
Plastyka brzucha
Dlaczego brzuch staje się problemem?
* Zbyt duża ilość tłuszczu (często połączona z lekką nadwagą).
* Rozstęp mięśni pojawiający się po ciąży – powoduje, że organy wewnętrzne wypychają brzuch.
* Luźna skóra po ciąży, często dodatkowo oszpecona rozstępami.
* Nagły duży spadek wagi – nie ma tłuszczyku, ale pozostaje luźna, niedopasowana do nowych kształtów skóra.

Plastyka brzucha konieczna jest w przypadku nadmiaru luźnej skóry, często, ale nie zawsze, towarzyszy jej nadmiar tkanki tłuszczowej. Rezultatem zabiegu jest płaski, seksowny brzuszek.

Korekta okolic podbrzusza (miniabdominoplastyka), czyli plastyka częściowa, wykonywana jest wtedy, gdy fałd skóry z tkanką tłuszczową znajduje się poniżej pępka, w dolnej części brzucha. Pole takiego zabiegu jest zdecy-dowanie mniejsze, a cięcie krótsze od pełnej plastyki. Metody tej nie wykonuje się raczej u osób z dużym nadmiarem skóry, a także gdy nawis skóry znajduje się również powyżej pępka.

Technika: Cięcie, umiejscowione pod pępkiem, ma kształt elipsy (taki fragment skóry jest usuwany), a blizna ukryta zostaje na linii owłosienia łonowego.

Przygotowania
Najpierw konsultacja. Lekarz oceni problem i powie, co można w takiej sytuacji zrobić. To czas, abyś wyjaśniła wszelkie wątpliwości (również te dotyczące kwalifikacji lekarza). Dostaniesz też listę badań do wykonania (krew, prześwietlenie klatki piersiowej, EKG i inne) – to absolutny standard przed każdą operacją. W dniu zabiegu nie wolno ci jeść ani pić na sześć godzin przed planowaną operacją.

Zabieg
Wykonywany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub ogólnym. Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym dostaniesz leki na sen – „zestaw” ten jest najmniej obciążający dla pacjenta. Nie zdziw się, jeśli po operacji obudzisz się w uciskowym pasie lub gorsecie. Jest konieczny dla dobrego przyrośnięcia skóry do tkanek. Jedynie przy zastosowaniu techniki wewnętrznego przyszywania skóry do tkanek pas nie będzie konieczny.

Po zabiegu
Przez pierwszą dobę (czasem nawet kilka dni) pozostaniesz w klinice. To czas na monitorowanie wydzieliny z drenów i kontrolę twojego stanu zdrowia. Po dwóch dniach dreny są usuwane, a ty możesz wrócić do domu, wypoczywać. Przez kilka pierwszych dni po powrocie powinnaś się oszczędzać, najlepiej abyś leżała na plecach lub przyjmowała pozycję półsiedzącą z podkulonymi nogami. W żadnym razie nie wolno ci podnosić ciężkich rzeczy. Lekarze zalecają też chodzenie na tzw. staruszkę, czyli w pozycji mocno przygarbionej. Dlaczego? Nie nadwyręża świeżego jeszcze szwu i oszczędza naciągnięte tkanki. Będziesz też musiała wykupić specjalne zastrzyki z lekiem przeciwzakrzepowym. Zastrzyki wykonuje się podskórnie i możesz to robić sama w domu. Po upływie 10 dni do dwóch tygodni powinnaś udać się do kliniki na zdjęcie szwów. Możesz próbować powoli wracać do pracy i codziennych zajęć. Niektóre ćwiczenia fizyczne można wykonywać już po miesiącu, ale na uprawianie sportów powinnaś poczekać ok. trzech miesięcy (warto skonsul-tować ten czas z lekarzem).

Specjalne zalecenia
Do momentu zagojenia się rany (najczęściej ok. dwóch tygodni) nie będziesz mogła się kąpać, by nie odmoczyć świeżej rany. Na wszelki wypadek dostaniesz też silny lek przeciwbólowy. Tak naprawdę bardziej czuć nieprzyjemne ciągnięcie w dole brzucha niż faktyczny ból. Przez kilka tygodni brzuch będzie tkliwy i mogą pojawić się zaburzenia czucia skóry. Przez minimum trzy miesiące po zabiegu nie będziesz mogła chodzić do sauny i solarium. Potem musisz uważać z opalaniem, bo na świeżej bliźnie łatwo o przebarwienia.

Powikłania
Jest ich całkiem sporo, ale na całe szczęście pojawiają się bardzo rzadko. Do najczęściej występujących należą:
* powstanie krwiaka,
* powikłania zatorowo-zakrzepowe,
* gromadzenie się płynów pod skórą (osocza),
* infekcja rany pooperacyjnej,
* rozejście się blizny lub jej przerost,
* nierówności tkanek i przedłużający się obrzęk.

Efekt
Pierwszy zobaczysz od razu: po prostu nie będziesz miała zbędnego fałdu skóry. Na ostateczny musisz poczekać ok. sześciu miesięcy. W tym czasie obrzęk powinien całkowicie ustąpić.

Czas
Pełna plastyka brzucha trwa 4–5 godz.

Cena
Zazwyczaj waha się w granicach 10000–12000 zł.

Przeciwwskazania
Operacja przeprowadzana jest jedynie u pacjentów w dobrym ogólnym stanie zdrowia. zabiegu nie wykonuje się podczas miesiączki ze względu na większe krwawienia. Bezwzględnie nie będziesz mogła się jej poddać, jeśli twoim problemem są:
* choroby autoimmunologiczne i przewlekłe
* zaburzenia krzepnięcia krwi
* niestabilne nadciśnienie tętnicze
* duszności
* stany zapalne żył kończyn dolnych
* Zakrzepica żył kończyn dolnych
* cukrzyca
* nadczynność tarczycy
* infekcja ropna skóry
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/8 lat temu
mam 29 lat i wielki twardy po ćwiczeniach brzuch dużo ćwiczyłam i kremy balsamy i nic wyglądam jak w ciąży nie tylko pod pępkiem ale po całości co mam robić :((((((((((((((((((((((((((((((
/9 lat temu
nie zgodzilabym sie na skalpel ani na zadne odsysanie;/ mam tez cellulit ale sa srodki skuecznie zwalczajace takie problemy, nie wiem co ty kupilas ale ja mialam cellasene, znasz to?
/9 lat temu
o nie, ja bym nigdy nie poprawiła swojej urody skalpelem. Po co, skorą są na to bezpieczniejsze metody. Ja np nie znoszę cellulitu, no i ogólnie mam mało atrakcyjne uda i pośladki. Ale zapisałam się na fitness, mam lekką dietę, sporo się ruszam Nawet sobie tabletki z jodem i morszczynem kupiłam żeby się "od wewnątrz" wspomóc. To z pewnością lepsze niż operacja!