yerba mate właściwości odchudzające fot. Adobe Stock

Yerba mate - właściwości odchudzające

Yerba mate to napój z Ameryki Południowej, który pobudza, poprawia koncentrację oraz wspomaga odchudzanie. Daje uczucie sytości, a także ogranicza przyswajanie tłuszczów przez organizm. Jest zalecany osobom, którym zależy na utracie kilku kilogramów.
Marta Kosakowska / 30.09.2020 16:55
yerba mate właściwości odchudzające fot. Adobe Stock

Yerba mate to napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest popularny w Argentynie, Brazylii, Paragwaju i innych krajach Ameryki Południowej, gdzie pija się go jak u nas herbatę czy kawę. Napój jest źródłem cennych witamin (A,  B1, B2, PP, C, H), minerałów (żelazo, magnez, sód, potas, krzem, siarka), a także innych składników, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Yerba mate ma również właściwości odchudzające: poprawia trawienie, przyspiesza metabolizm oraz reguluje ilość tłuszczów, które są przyswajane przez organizm.

Spis treści:

 1. Właściwości odchudzające yerba mate
 2. Dlaczego yerba mate pobudza?
 3. Yerba mate - przeciwwskazania
 4. Yerba mate - skutki uboczne
 5. Jak pić yerba matę?

Właściwości odchudzające yerba mate

Yerba mate wspomaga utratę zbędnych kilogramów, więc - obok diety i ćwiczeń - powinna znaleźć się w kompleksowym planie odchudzania. Napar z tykwy hamuje aktywność enzymu trawiennego (lipazy trzustkowej).

W wyniku tego procesu tłuszcze nie zostają strawione w jelicie cienkim, lecz zostają wydalone z organizmu. Dzięki temu kaloryczność posiłku z zawartością tłuszczu ulega zmniejszeniu. Zaleca się spożywanie yerba mate do około 30 minut po spożyciu tłustych dań.

Inne właściwości odchudzające yerba mate to:

Do niektórych mieszanek dodaje się również inne składniki wspomagające odchudzanie np. przyspieszającą przemianę materii zieloną herbatę.

Yerba mate ma właściwości odchudzające, lecz należy pamiętać, że samo picie naparu nie będzie skutkować utratą kilogramów. Może być jedynie elementem wspomagającym bilansowaną dietę, ćwiczenia i zdrowy styl życia.

yerba mate odchudzanie
fot. Adobe Stock

Yerba mate ma również inne właściwości zdrowotne:

 • usprawnia pracę serca,
 • zapobiega miażdżycy (obniża poziom cholesterolu LDL i podwyższa poziom frakcji HDL),
 • zapobiega anemii,
 • wzmacnia kości i zęby,
 • działa antyoksydacyjne (usuwa wolne rodniki),
 • poprawia odporność organizmu,
 • wspomaga pamięć i koncentrację,
 • ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.

Dlaczego yerba mate pobudza?

Yerba mate może być stosowana jako alternatyw dla kawy ze względu na swoje działanie pobudzające. Podana zarówno na ciepło, jak i na zimno, pobudza układ nerwowy, usuwa oznaki zmęczenia oraz poprawia koncentrację. Jest zalecana w okresach wytężonej pracy umysłowej np. w czasie nauki przed egzaminami.

Yerba mate pobudza ze względu na zawartość związków, które są pochodnymi kofeiny. Działają one długofalowo, więc efekt utrzymuje się dłużej niż po kawie.

Nie bez znaczenia jest również zawartość magnezu i potasu, a także witaminy B, które korzystnie wpływają na prace układu nerwowego, sprzyjają usuwaniu zmęczenia oraz niwelują skutki stresu.

Yerba mate - przeciwwskazania

Yerba mate nie jest wskazana do picia dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, a także osób, które spożywają duże ilości kawy i napojów energetycznych.

W przypadku nadciśnienia i chorób serca, warto skonsultować się z lekarzem.

Yerba mate - skutki uboczne

Nadmierne spożycie yerba mate - podobnie jak kawy - może powodować niepożądane skutki uboczne takie jak:

Jak pić yerba mate?

W Ameryce Południowej yerba mate jest pita ze specjalnych naczyń, które nazywają się bombille. Mogą one być wykonane z tykwy, lecz niekoniecznie. Mieszankę zalewa się wrzątkiem (nawet kilka razy), a następnie pije przez metalową słomkę z sitkiem, które zapobiega przedostawaniu się fusów.

Jak przygotować yerba mate krok po kroku:

 1. Do naczynia wsyp susz od ¼ do ¾ wysokości, w zależności pod pożądanej intensywności naparu.
 2. Przykryj otwór dłonią i potrząśnij kilka razy.
 3. Umieść słomkę w naczyniu.
 4. Zalej wodą o temperaturze 65-80 stopni Celsjusza tak, by przykryła liście.
 5. Gdy susz nasiąknie, uzupełnij wodę do pełna.

Więcej o yerba mate:
Yerba mate - rodzaje i odmiany
Yerba mate - herbata na pobudzenie
Yerba mate vs. kawa