Wpływ kolorów otoczenia na odchudzanie

Kolory w odchudzaniu są bardzo ważne, a o ich ogromnym wpływie wiedzą przede wszystkim kobiety. Barwy mają wpływ na nasze samopoczucie oraz apetyt. Część kolorów pobudza apetyt, zaś część wpływa hamująco na głód. Które kolory pomogą w walce ze zbędnymi kilogramami, a które będą przeszkadzać w osiągnięciu wymarzonej sylwetki?
/ 04.03.2013 08:32

Kolory pobudzające apetyt

Czerwony

Kolor czerwony kojarzy nam się z czymś soczystym. Widząc piękne, czerwone jabłko od razu mamy ochotę je zjeść. Dzieje się tak, gdyż czerwień przyspiesza bicie serca i pobudza wyobraźnię. Kolor ten sprawia, że czujemy się pełni sił  - niestety - stymuluje chęć sięgnięcia po przekąskę. Pamiętaj: czerwony pobudza apetyt!

Żółty

To kolejny kolor wywołujący chęć zjedzenia czegoś pysznego. Żółty to kolor słońca, kojarzy się z ciepłem i miłą atmosferą. Wzbudza poczucie bezpieczeństwa, uspokaja oraz sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Kiedy jesteśmy zadowoleni mamy ochotę coś przekąsić.

Połączenie koloru czerwonego i żółtego to istna mieszanka wybuchowa. Budzi w nas pozytywne emocje i podkręca apetyt. Dlatego też McDonald's wykorzystuje ten zabieg prezentując nam w swoim logo czerwono-żółte połączenie.

Zobacz także: Dieta na przytycie - co pobudzi Twój apetyt?

Pomarańczowy

Lepiej, aby jadalnia albo kuchnia nie były tego koloru. Co prawda pomarańczowy nie ma aż tak dużej siły pobudzającej apetyt jak żółty. W kuchni mogą znaleźć się dodatki pomarańczowego, aczkolwiek nadmiar tego koloru zaczyna stymulować mózg, stwarza wrażenie ciepła i orzeźwienia, a tym samym zwiększa chęć jedzenia.

Turkusowy

Piękny kolor, ale nie pomoże zrzucić Ci kilogramów. Kolor ten wykorzystywany jest przy podawaniu deserów. Nawet jeśli czujesz się syta w momencie gdy  zobaczysz turkusowy talerz, a na nim ciastko, na pewno ulegniesz pokusie i zjesz je ze smakiem. Turkus stymuluje apetyt więc lepiej unikaj go będąc na diecie.

Zielony

Jest kolorem, który wprowadza naszą intuicję żywieniową w błąd. Zielony kojarzy się ze zdrowiem, z warzywami, które są przecież niskokaloryczne. Zielony to świeżość i soczystość. Dlatego jedząc w zielonych pomieszczeniach mamy wrażenie, że jemy zdrowo. Niestety wrażenie to często bywa mylne, bo przecież ciastko z zielonymi dodatkami może i wygląda zdrowo, ale nadal niestety jest bombą kaloryczną.

Te kolory pomogą Ci schudnąć

Brązowy

Uspokaja, działa kojąco na nerwy. W pomieszczeniu o brązowej kolorystyce czujemy, że ktoś o nas dba i nas rozpieszcza. Takie odczucia mogą zwiększać apetyt na słodkości. Jednakże z drugiej strony brązowy, szczególnie bardzo ciemny odcień, może kojarzyć się ze spalenizną, co niekoniecznie pobudza apetyt.

Niebieski i fioletowy

Już miliony lat temu były to kolory, które ostrzegały naszych przodków przed niebezpieczną rośliną. Niebieski był równoznaczny z trucizną. W późniejszych latach kolory te również nie cieszyły się zbytnią popularnością w świecie żywności, bo kto ma ochotę na sine mięso? Zatem jeśli jesteś na diecie najlepiej, aby twoja kuchnia była niebiesko-fioletowa. Kolory te skutecznie zahamują apetyt.

Zobacz także: Jak działają suplementy diety hamujące apetyt?

Szary

To idealny kolor dla każdego walczącego z kilogramami. Szary nie jest kolorem zachęcającym do jedzenia. Rzadko można go spotkać w przyrodzie, a co za tym idzie podchodzimy do niego ostrożnie, tak samo jak do niebieskiego. Ponadto wyobraź sobie talerz wypełniony po brzegi szarymi produktami – czy zdecydowałabyś się na konsumpcję? Raczej nie.

Czarny

To kolejny kolor pomagający w osłabieniu apetytu. Również jest rzadko spotykany w przyrodzie, może kojarzyć się ze spalenizną i zepsuciem, dlatego też podświadomie go unikamy. Zatem może warto pomyśleć o czarnej zastawie obiadowej?