Czy to geny decydują o tym, ile ważysz? Możesz to sprawdzić!

W jaki sposób można wykorzystać wiedzę z dziedziny genetyki w trakcie odchudzania? Jak sprawdzić, czy masz gen otyłości? Jakich innych informacji dostarczają badania genetyczne? Przeczytaj!
Kobieta stojąca na wadze fot. Fotolia

Żyjemy w czasach, w których genetyka jest jedną z głównych gałęzi współczesnej medycyny. To dziedzina, która rozwija się niezwykle dynamicznie od blisko trzydziestu lat, odkąd w ramach projektu Human Genom Project (projekt poznania ludzkiego genomu) udało się rozpoznać większość ludzkich genów (a jest ich ponad 20 tysięcy).

Od tamtego momentu, wśród specjalistów zajmujących się żywieniem, rozbudziła się nadzieja na znalezienie genetycznego winowajcy nadwagi i otyłości. Do dnia dzisiejszego zidentyfikowano wiele powiązań pomiędzy różnymi wariantami genów, a predyspozycjami do nadmiernej masy ciała i chorób tzw. dietozależnych. Co z tych odkryć wynika dla ciebie? Czy możesz skorzystać z tej wiedzy i jeśli tak, to w jaki sposób?

Jak to działa?

W jaki sposób gen wpływa na to, co dzieje się w twoim ciele? Gen to nic innego jak fragment DNA odpowiedzialny za budowę jednego, konkretnego białka. DNA zbudowane jest z liniowo ułożonych zasad azotowych. To kolejność ich ułożenia decyduje o tym jaką strukturę będzie miało białko zakodowane przez dany gen. Białka odpowiadają za rozpoczynanie i szybkość poszczególnych reakcji w organizmie, pełnią funkcję enzymów, mogą decydować np. o tempie magazynowania tkanki tłuszczowej, szybkości metabolizmu kofeiny, czy usuwaniu nadmiaru soli z organizmu. Minimalne różnice w budowie DNA, zamiana jednej zasady azotowej na drugą powodują, że powstają tzw. warianty genów, to one właśnie różnią ludzi między sobą. Wariant genu może daną reakcję/funkcję ciała usprawniać lub wręcz przeciwnie osłabiać, określając predyspozycje danej osoby do objawu, schorzenia.

Czy sukcesy sportowe zależą od genów?

Ekspresja genów

Jeśli myślisz, że to geny decydują o twoim losie masz rację, ale tylko częściowo. Nie możesz zmienić swojego genotypu, czyli zestawu genów odwiedzionego po rodzicach, ale możesz wpływać na to, czy gen będzie „włączony”, czy „wyłączony”. Fachowo określa się to jako ekspresję genu. Twój sposób żywienia może wpływać na to, jak działają twoje geny. To fantastyczna nowina! Badania pokazują, że pozytywne zmiany w diecie są w stanie „wyłączyć” geny decydujące o skłonności do nadwagi, cukrzycy, czy chorób serca już w ciągu 3 miesięcy.

Nadwaga a geny

W procesie powstawania nadwagi/otyłości bierze udział prawdopodobnie kilkadziesiąt różnych genów. Uwagę świata nauki przyciąga jednak jeden z nich: FTO (od angielskich słów fat mass and obesity associated gene). FTO wyróżnia się na tle innych genów siłą predysponowania do wystąpienia otyłości. Osoby, które posiadają niekorzystne warianty tego genu mają większy apetyt i średnio 25% wyższe spożycie kalorii w ciągu dnia, są w związku z tym cięższe. Niekorzystny FTO występuje aż u 16% populacji. Jak sprawdzić, czy go masz? Wykonaj proste badanie genetyczne. Pamiętaj jednak, że gen ten nie jest „alibi” dla wieczornego podjadania, fast-foodów i słodyczy. Badania pomogą ci także określić skłonność do rozwoju cellulitu, czy zdolność twojego ciała do radzenia sobie z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się.

Poznaj najlepsze źródła antyoksydantów!

Badania genetyczne

W ciągu kilkudziesięciu lat rozwoju genetyki badania genetyczne stały się dostępne dla każdego. Już za kilkaset złotych można sprawdzić najważniejsze warianty genów powiązanych z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Badanie jest proste, bo polega na samodzielnym pobraniu wykazu z policzka. Bardzo ważne jest, abyś pamiętała, że wyniki takiego badania są niezmienne przez całe życie, ale mówią jedynie o predyspozycji. Geny to informacje, plany, ale także zagrożenia. Na bazie badania genetycznego razem z dietetykiem i lekarzem prowadzącym można zaplanować plan dietetyczny, aktywność fizyczną oraz badania profilaktyczne dopasowane ściśle do twojego organizmu. To bardzo duży krok w kierunku tzw. spersonalizowanej medycyny, to inwestycja w zdrowie. Pomyśl o tym!

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowym odchudzaniu? Zajrzyj do działu Odchudzanie!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
E tam geny;) Można prosto i skutecznie pozbyć się paru kilogramów: zbijamywage.pl/przydatne-przy-odchudzaniu/kilka-sposobow-na-szybkie-odchudzanie-bo-idzie-lato
/rok temu
Ja robiłem podobny test do NutriGene , tylko w innym laboratorium. Dla sportowców to bardzo istotne. Ciekawy jest indywidualny raport i konsultacja. Wiem co moge jeść a czego nie nadużywac np. soli. Zaden trening i dieta mi tego nie powie, więc czasami badanie genetyczne warto zrobić.
/rok temu
Kilka tygodni temu dietetyczka zaproponowała mi cały pakiet badań genetycznych NutriGene i badanie składu mikroflory jelita, dzięki temu mogła mi rozpisać indywidualna dietę i dzięki procentowemu składowi jelita ( rozwalone po antybiotkach) poleciła mji konkretne suplementy. Badanie wykonałam w polskim laboratorium, płatność na raty i konsulatacja darmowa.pozdrawiam Dietetyków z Mój Dietetyk, wielkie dzięki za pomoc, jesteśmy w stałym kontakcie, buzia!
POKAŻ KOMENTARZE (1)