Wellness - rozmowy nie tylko o biznesie

Jeśli już decydujemy się na większą aktywność fizyczną, powinniśmy wykazać się na silną wolą i wytrwałością. Nagrodą będzie sprawność fizyczna i dobre samopoczucie.
/ 15.11.2008 23:43
Jeśli już decydujemy się na większą aktywność fizyczną, powinniśmy wykazać się silną wolą i wytrwałością. Nagrodą będzie sprawność fizyczna i dobre samopoczucie.

Modelowanie sylwetki (dieta i odchudzanie) polega nie tylko na wykonywaniu odpowiedWellness - rozmowy nie tylko o biznesienich ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Cały program sprawnościowy składa się z różnych elementów.

Aby trwale zlikwidować wałeczki tłuszczu i utrzymać dobrą formę należy ponadto:
  • Uprawiać sporty wytrzymałościowe: jogging, jazdę na rowerze, pływanie, chodzenie, jazdę na łyżworolkach;
  • Pamiętać o właściwym odżywianiu; nie musi to być od razu ścisła dieta, ale odpowiednio zestawione pokarmy i napoje;
  • Dbać o siebie od stóp do głów – po wyczerpującym treningu zrobić coś dobrego dla swojego ciała i ducha.
Specjaliści określają terminem „wytrzymałość” umiejętność wykonywania ćwiczeń fizycznych przez możliwie długi czas bez zmęczenia. Aby to osiągnąć trzeba dostosować do tego nadzwyczajnego obciążenia cały układ sercowo-naczyniowy, przemianę energetyczną mięśni, a także płuca. Wszystko razem funkcjonuje tylko dzięki konsekwentnemu treningowi.

Efekt dodatkowy: Dzięki treningowi wytrzymałościowemu organizm uczy się szybciej regenerować się na obciążeniach, co zresztą uwidacznia się także w codziennym życiu. Łatwiej znosimy na przykład stres związany z pracą zawodową i szybciej się z niego otrząsamy.

Trening wytrzymałościowy stanowi podstawę kształtowania sylwetki. Jeśli później trenujesz jeszcze z uwzględnieniem swojej osobistej wartości tętna w czasie treningu, tłuszcz nie ma żadnych szans. Ale które dyscypliny sportu nadają się najlepiej do roli zabójców tłuszczu?

Bieganie, doping dla ciała

„Ptak lata, ryba pływa, człowiek biega”. Nie można tego sformułować prościej, niż uczynił to niegdyś słynny biegacz czeski, Emil Zatopek. Bieganie to najnaturalniejszy i najczęściej również najzdrowszy sposób poruszania się ludzi do przodu.

Gdyby istniał lek o tych wszystkich pozytywach właściwościach co bieganie, to albo byłby bezcenny, albo stałby się przebojem kasowym. Bieganie poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii, wzmacnia układ odpornościowy, pomaga uporać się ze stresem, polepsza samopoczucie.

A co najważniejsze:
Biegać mogą prawie wszyscy i biegać można wszędzie.

INSTRUKCJA OBSŁUGI DO BIEGANIA?

Czy na pewno potrzeba? – zdziwisz się. Przecież biegać może każdy! Niektórzy dorośli jednak
zapomnieli, jak to się robi. A zatem parę wskazówek:
  • Nie rób zbyt dużych kroków. Stopy stawiaj równolegle do kierunku biegu nieco przed punktem ciężkości ciała.
  • Biegaj na przełaj po lesie czy łące – zmusi Cię to do zmiany długości kroku.
  • Na dłuższych odcinkach – a więc podczas treningu wytrzymałościowego – najlepiej sprawdza się bieg z pięty lub ze śródstopia. Sprinterzy z reguły biegają z palców.
  • Rękami poruszaj swobodnie, równolegle do tułowia, na przemian. Staraj się nie skręcać całej górnej części tułowia.
  • Oddychaj w sposób naturalny, automatycznie. Nie zmieniaj rytmu oddechu. Staraj się tylko spokojnie wdychać powietrze przez nos, a wydychać ustami.
  • Jeśli biegnąc możesz rozmawiać z towarzyszącą Ci osobą, to znaczy, że tempo biegu jest właściwe. Od czasu do czasu sprawdzaj wartość tętna.
Pływanie = super figura + sport + przyjemność

Pływanie, jak chyba żadna inna forma sportu, daje odprężenie, sprawność i dobre samopoczucie ludziom w każdym wieku i o każdej masie ciała. Wzmacnia prawie wszystkie partie ciała równocześnie i obok jazdy na rowerze jest najbardziej oszczędzającym stawy sportem wytrzymałościowym – a więc również odpowiednim dla osób otyłych (nadwaga). Pływanie to po prostu idealny trening podnoszący sprawność i modelujący sylwetkę, a także zwiększający kondycję.

Anna Maria Cieleń
źródło: artykuly.com.pl