POLECAMY

Ustawowe obowiązki rowerzysty

Nadejście wiosny to doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników rowerowego szaleństwa. Jedni z nas traktują rower, jako weekendową odskocznię od miejskiego zgiełku, dla innych – jest on podstawowym środkiem codziennego transportu. Niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę o obowiązkach, jakie spoczywają na rowerzystach uczestniczących w ruchu drogowym.
Ustawowe obowiązki rowerzysty

Definicje, zasady, obowiązki oraz przywileje rowerzystów w Polsce zawarte są w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów.

Rower w PoRD

Ustawa definiuje rower, jako "pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem". Nie są to zatem tylko dwukołowce. Rowerem w rozumieniu ustawy są także rzadkie, aczkolwiek spotykane rowery trójkołowe np. z montowanym fabrycznie tylnym koszem lub produkowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Do rowerów nie można natomiast zaliczyć jeszcze – planowane poprawki do ustawy zakładają taki zapis – rowerów elektrycznych. Proponowana zmiana definicji dopuszcza wspomaganie elektryczne do 250W, które rozpędza pojazd tylko do 25km/h. Potem rowerzysta zdany jest tylko na siłę swoich mięśni.

Obowiązki wynikające z rozporządzenia

Dodatkowo każdy(!) rower, wg rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r. musi posiadać:

  • z przodu - jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające
  • co najmniej jeden sprawnie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Zobacz też : Jak zapobiegać skurczom

W rozporządzeniu stwierdza się także, że:

  • światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m.

Prawnie regulowana jest także umiejscowienie świateł w rowerze:

  • […] nie wyżej niż 900 mm i nie niżej, niż 350 mm od powierzchni jezdni.

Dopiero tak wyposażonym rowerem możemy wyjechać na ulicę i bezpiecznie poruszać się pośród innych pojazdów. Będąc dobrze widocznym na drodze poprawiamy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu.

Z lampami bezpieczniej

Co natomiast z nowoczesnymi lampami elektrycznymi, które producenci zbroją w coraz to bardziej zróżnicowane systemy migania lub odblaskami montowanymi na kołach?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dopuszcza dodatkowe oświetlenie roweru, jednak z pewnymi zastrzeżeniami:

  • na bocznych płaszczyznach kół pojazdu, o którym mowa w par. 53-55, z tym zastrzeżeniem, że z każdego boku pojazdu powinny być widoczne dwa światła: jedno umieszczone na kole przedniej osi, a drugie - na kole tylnej osi
  • na pedałach roweru i motoroweru [...]

Zobacz też : Strój sportowy a strój kolarski

Jeżeli do pojazdu zaprzęgowego lub roweru przyczepiony jest inny pojazd, maszyna lub urządzenie, powinien on być wyposażony co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej widoczne z tyłu, a ponadto w jedno światło odblaskowe barwy białej widoczne z przodu, jeśli szerokość pojazdu ciągniętego (maszyny, urządzenia) przekracza szerokość pojazdu ciągnącego [...]

Powyższy zapis zezwala zatem na używanie popularnego migającego oświetlenia diodowego LED z tyłu roweru. Jednocześnie nie ma przepisu zabraniającego stosowania takiej lampy również z przodu pojazdu. Ani migającej, ani ze światłem stałym. Patrząc obiektywnie na problem, migająca lampa z przodu roweru sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej widoczni na drodze. Poza tym migające światło jest energooszczędne - zmniejsza ryzyko zużycia baterii podczas jazdy, a mniejsze zużycie energii jest przecież mniej szkodliwe dla środowiska.

  

Na podstawie ustawy PoRD i rozporządzenia Min. Infrastruktury z 2002 r. o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
ja też nie rozumiem żal jakieś jedzenie
/4 lata temu
co to ma być nie rozumiem lol
/5 lat temu
sengnnsn9thehau9hghwah9rahvrahbha0rea0nra080yra0ei h888uj8888