Siłownia

Trening obwodowy ACT

Trening obwodowy ACT (Aerobic Circuit Training), czyli aerobowy trening obwodowy z obciążeniem, to połączenie treningu aerobowego i siłowego. Jednocześnie wzmacnia mięśnie i spala tkankę tłuszczową.
/ 05.05.2010 11:55
Siłownia

Czym jest ACT?

Trening obwodowy ACT (Aerobic circuit training) to trening, który przeprowadza się w odpowiedni sposób, dzięki któremu jest on połączeniem treningu aerobowego z treningiem siłowym.

Poprzez wykonywanie tego rodzaju treningu możemy bardzo ładnie wyrzeźbić ciało, wzmacniając mięśnie i spalając tkankę tłuszczową, jak również poprawić kondycję.

Polecamy: Jak ćwiczyć, żeby schudnąć - trening aerobowy

Efekt aerobowy

Trening ACT polega na tym, że mamy do treningu około 8 maszyn i po wykonaniu danego ćwiczenia bez straty czasu przechodzimy na kolejne urządzenie. Taki system treningowy powoduje podniesienie tętna i utrzymywanie go na tym samym poziomie podczas całego treningu, co jest kluczowym czynnikiem w przypadku treningu spalającego tkankę tłuszczową.

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia powinny być wykonywane w dość szybkim tempie, po 12-15 powtórzeń bez zatrzymywania się. Odpoczynek około 2-5 minut robimy po zakończeniu obwodu, czyli po wykonaniu ćwiczeń na wszystkich sprzętach.

Na początek zaczynamy od dwóch obwodów i stosujemy zasadę progresji, czyli na kolejnych treningach zwiększamy ilość obwodów maksymalnie do 4, taki trening zajmuje nam około 2530 minut.

Efekt treningu siłowego

Trenujemy z obciążeniem, więc w odpowiedni sposób pracują dane partie mięśniowe. Ćwiczenia z obciążeniem nie powodują zwiększenia masy mięśniowej, a jedynie ją odpowiednio wzmacniają. Skutkuje to szybszym spalaniem tkanki tłuszczowej i sprawia, że wzmacniane mięśnie stają się ładnie zarysowane.

Sprzęt do treningu obwodowego

Do wykonywania takiego treningu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który charakteryzuje się tym, że podczas wykonywania ruchów pracują mięśnie antagonistyczne, czyli wykonując dany ruch ćwiczymy na dwie partie mięśniowe, a nie na jedną, tak jak jest w przypadku typowego sprzętu na siłowniach.

Są to maszyny do treningu siłowego, takie jak na siłowniach tradycyjnych, tylko zrobione w sposób umożliwiający wykonanie treningu na przeciwstawne partie mięśniowe. Np. na maszynie ćwiczymy mięśnie brzucha, czyli zginamy kręgosłup, a następnie ćwiczymy mięśnie pleców (tzw. prostowniki pleców), które odpowiadają za prostowanie kręgosłupa.

Również na danej maszynie ustawiamy odpowiedni czas ćwiczeń. Po zakończonym czasie przesiadamy się na kolejną maszynę. Sprzętu do takiego treningu nie ma w typowych fitness clubach. W Polsce jest to nowość, jednak powoli zaczynają się już pojawiać tego typu fitness cluby. Obecni w nich instruktorzy zajmują się klientami i pokazują, jak powinny wyglądać ćwiczenia.

Można równie wykonać taki trening na zwykłej siłowni, jednak w przypadku korzystania ze zwykłych maszyn, taką możliwość mają tylko osoby zaawansowane i oczywiście z trenerem osobistym choćby ze względu na fakt, że przeciętna osoba nie wie, które grupy mięśni są przeciwstawne. Oraz jak ułożyć trening, aby faktycznie spełniał swoje zadanie.

Polecamy: Jak obliczyć tętno

Ewelina Jakubiak Trener Osobisty
http://www.e-sylwetka.pl