Żywieniowe grzechy Polaków

Zastanawiasz się, dlaczego nasz naród tyje? Okazuje się, że wszyscy popełniamy ten sam błąd!
/ 12.05.2014 16:30

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce wynika, że około 62% mężczyzn i 50% kobiet ma mniejszą bądź większą nadwagę. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

Poznaj największe żywieniowe grzechy, jakie popełniają Polacy

fot. Fotolia

Błąd nr 1: jemy zbyt szybko

Jak się okazuje, niewielu z nas poświęca na posiłek więcej niż 10 minut. Oznacza to, że w ciągu tego czasu pochłaniamy ogromne ilości jedzenia, na które tak naprawdę wcale nie mamy ochoty. Po prostu głód robi swoje - nie zwracamy uwagi na wielkość porcji.

Błąd nr 2: jemy o nieregularnych porach

Wiele osób pierwszy większy posiłek spożywa dopiero po pracy, tj. koło godziny 19 lub 20!

Błąd nr 3: nie zwracamy uwagi na jakość jedzenia

Posiłki, które spożywamy są często bardzo ubogie w wartości odżywcze. Dostarczamy swojemu organizmowi w jedzeniu ogromne ilości toksyn, co później przekłada się negatywnie na jego funkcjonowanie. Efekt – uczucie wzdęcia, biegunki, mdłości, zatwardzenie i rozdrażnienie.

Jak zadbać o prawidłową dietę na co dzień?

1. Uporządkuj haromongram jedzenia Najlepiej jest podzielić dzień na kilka posiłków (4-5) podawanych w równych odstępach czasu.

2. Zminimalizuj spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym Produkty te, jak napoje gazowane, mleczna czekolada, fast foody, słodycze, białe pieczywo zawierają dużą ilość węglowodanów, których organizm w normalnych warunkach nie jest w stanie przyswoić bez szkody dla siebie .

3. Jedz tylko tyle, by zaspokoić głód Życie w biegu sprzyja podjadaniu i późnym, obfitym posiłkom. Dlatego zamiast zaspokajać głód, jemy zbyt dużo i czujemy się przepełnieni. To przyczynia się do powiększenia objętości żołądka, a w konsekwencji do wzrostu zapotrzebowania na jedzenie

4. Posiłki jedz powoli, bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając Jedząc szybko, łatwo jest przeoczyć moment poczucia sytości.

na podstawie informacji prasowej Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn