Kaloryczne pierniczki świąteczne kuszą aromatem

Święta bez dodatkowych kilogramów

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, który spędzamy z naszymi rodzinami, gromadząc się przy wspólnym stole. Dbamy, by nie brakowało na stole tradycyjnych pyszności, dań smacznych i niepowtarzalnych, ale często bardzo kalorycznych. Dlatego świąteczne biesiadowanie często kończy się dodatkowymi kilogramami. Co zrobić, by temu zapobiec?
/ 12.12.2010 18:04
Kaloryczne pierniczki świąteczne kuszą aromatem

Co za dużo to niezdrowo

Także podczas świąt unikaj przejadania. Święta nie powinny być dla Ciebie czasem bezkarnego jedzenia. Jak to zrobić?

  • Wybieraj produkty wymagające intensywnego żucia;
  • Wszystko krój na cienkie plasterki – stwarza to pozory obfitości;
  • Jedz na małych talerzykach, aby oszukać wzrok. Po każdym kęsie odkładaj kanapkę na talerz. Sięgnij po nią, gdy będziesz mieć puste usta;
  • Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj, gdy poczujesz się najedzony – zakończ posiłek;
  • Podczas świąt pamiętaj o spożywaniu warzyw. Niech na świątecznym stole pojawią się także świeże warzywa w postaci sałatek i surówek: zawierają niewiele kalorii, a są bogactwem witamin, składników mineralnych i błonnika. Korzystaj do woli z ich bogactwa, ale – pamiętaj – wybieraj tylko te bez tłustych sosów czy zasmażek!

Kalorie w płynie

Na świątecznych stołach nierzadko pojawiają się także słodkie soki i napoje gazowane, które obok ciast stanowią ogromne źródło cukru. Dlatego właśnie staraj się ich unikać. Zdecyduj się na herbatę zieloną, czerwoną, czarną czy owocową bez cukru, wodę lub kompot z suszu bez dodatku cukru. Źródłem "pustych" kalorii jest alkohol, w którego 1 g znajdziemy aż 7 kcal! Alkohol wywołuje uczucie głodu, dlatego tak często konsumpcji alkoholu towarzyszy jedzenie, co równoznaczne jest z kolejną dawką dostarczonej energii.

Czytaj więcej na diety.wieszjak.polki.pl