Spinning - skuteczny trening wydolności i dobra zabawa

Spinning fot. Adobe Stock
Spinning jest jedną z popularnych form fitnessu w Polsce. Trening ten polega na jeździe na rowerze stacjonarnym w rytm muzyki. Przekonaj się, jak wpływa na twoje ciało!
Agata Bernaciak / 22.09.2019 21:55
Spinning fot. Adobe Stock

Spinning to jazda na stacjonarnym rowerze w rytm muzyki, który zmienia się podczas trwania ćwiczeń. Jest to wydolnościowy trening pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zróżnicowany rytm i pozycje powodują, że na tych ćwiczeniach nie można się nudzić!

Dodatkowym atutem jest towarzystwo, które zawsze wspiera i motywuje do działania. Spinning jest zarazem bezpieczny i bardzo intensywny. Jedna godzina treningu pozwala spalić od 360 do 1000 kcal!

Spis treści:

Jak wyglądają zajęcia ze spinningu?

Jeden trening składa się z 3 etapów:

  1. Rozgrzewka, niezbędna przy każdej aktywności fizycznej. Przygotowuje układ krwionośny i mięśnie do zbliżającego się wysiłku.
  2. Drugi etap to etap właściwy polegający na pokonaniu przygotowanej przez instruktora „trasy”, która może składać się z „pagórków i wzgórz”. Ten etap jest najdłuższy i najbardziej aktywny.
  3. Trzeci etap polega na zrelaksowaniu organizmu. Zmniejsza tempo pracy serca, uspokaja oddech. Dodatkowo etap ten nastawiony jest na rozciąganie mięśni.

Do spinningu potrzebny jest specjalny rower stacjonarny. Nie ma on żadnej elektroniki, a wyglądem i przyjmowaną na nim pozycją przypomina rower trekkingowy. Opór regulowany jest mechanicznie i płynnie za pomocą pokrętła.

Spinning - dla kogo?

Dla wszystkich, którzy chcą przeżyć ciekawą formę aktywności, zachować szczupłą sylwetkę oraz wzmocnić wydolność organizmu. Spinning mogą trenować kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Jazda na rowerze nie obciąża stawów, dlatego szczególnie polecana jest osobom otyłym.

Korzyści z treningu

  • Wzmocnisz wydolność organizmu.
  • Pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
  • Poprawisz wydolność układu krążenia i oddechowego.
  • Wzmocnisz mięśnie łydek, ud oraz pośladków.
  • Wzmocnisz stawy.
  • Ustabilizujesz ciśnienie krwi.
  • Wzmocnisz układ odpornościowy organizmu.
  • Twój układ hormonalny wydzieli endorfiny, dzięki którym poczujesz się szczęśliwa.

Przygotowanie do zajęć

Na zajęcia należy przyjść w dość obcisłych spodniach, najlepiej legginsach. Spodnie powinny być dłuższe, by udo nie ocierało się o siodełko. Zalecane są bluzki na ramiączka, gdyż na sali zwykle robi się bardzo ciepło. Do tego wygodne obuwie, dobry humor, motywacja i możemy ruszać w drogę.

Prawidłowa pozycja

Przed przystąpieniem do zajęć należy sprawdzić czy wysokość siodełka i kierownicy jest dopasowana do wzrostu i długości nóg. Siedząc na rowerze tułów powinien być nachylony pod kątem ok. 45 stopni do przodu, proste plecy.

Pozycja pochylona do przodu z ugiętymi rękoma odciąża mięśnie pleców. Zwiększenie obciążenia przy pedałowaniu „na stojaka" wzmacnia pracę nóg. Gdy pedał jest na górze, naciska się go w dół i przodu, kiedy jest na dole - ciągnie się go w tył i do góry.

Plan treningowy na 30 minut

  1. Jedź wolno przez 6 minut, potem szybko 2 min.
  2. Kolejne 5 minut jedź wolno, a szybko następne 3 min.
  3. Potem wolno 4 minuty, a szybko – 4 min.
  4. Wolno 3 minuty, szybko przez 2 min.
  5. Na koniec na stojąco jedź przez 1 minutę

Dowiedz się więcej o fitness treningach:
10 zalet trenowania zumby. Poznaj je wszystkie!
Na czym polega boot camp fitness?
To świetny pomysł na odchudzanie! Co dają ćwiczenia na trampolinach?

Redakcja poleca

REKLAMA