Smukła sylwetka bez diety - 10 rad jak osiągnąć fot. Fotolia

Smukła sylwetka bez diety - 10 rad jak osiągnąć

Bezskutecznie walczysz z nadwagą? Nie umiesz trzymać się diety? Mamy dla ciebie 10 sposobów, by łatwo schudnąć!
Agata Bernaciak / 21.08.2015 05:22
Smukła sylwetka bez diety - 10 rad jak osiągnąć fot. Fotolia

Naprawdę jest o co walczyć! I nie chodzi tylko o urodę. Zmniejszenie nadwagi chociaż o kilogram to duża korzyść dla organizmu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że pozbycie się nadwagi pozwala oczyścić organizm z toksyn. Tym bardziej, że aby mieć smuklejszą sylwetkę, nie potrzebujesz morderczego treningu ani drastycznej diety. Wystarczy zastosować kilka prostych metod.

Sposób nr 1: ćwicz jogę

Każdego ranka wykonaj tzw. ogniste tchnienie. Jest to seria szybkich, krótkich oddechów, które, jak twierdzą entuzjaści tej metody, poprawiają krążenie i przyspieszają metabolizm.

Jak to zrobić? Uklęknij na podłodze, unieś ramiona nad głowę (to przyspiesza bicie serca, organizm spala wtedy więcej kalorii), dłonie zwróć wewnętrzną stroną w kierunku głowy i nabierz powietrza nosem. Potem opuść ręce i zegnij je w łokciach pod kątem 90 stopni, wesprzyj na biodrach, zaciśnij.

Sposób nr 2: chodź na dłuższe spacery

Marsz marszowi nierówny. Jest pewne, że w ciągu 30 minut energicznego spaceru (bez odpoczynku) spalisz więcej tłuszczu niż w czasie 3 przechadzek po 10 minut. Inne korzyści? Stwierdzono, że „długodystansowcy” są mniej podatni na stres.

Sposób nr 3: częściej myj zęby

Twój dentysta się nie myli: właściwa higiena jamy ustnej jest ważna. Ale nie tylko ze względu na stan zębów. Naukowcy zauważyli, że istnieje związek między regularnym szczotkowaniem zębów i szczupłą figurą. Na razie nie potrafią tej zależności wytłumaczyć. Na pewno jednak dbałość o higienę ust jest przejawem ogólnej dbałości o zdrowie.

Sposób nr 4: stań na własnych nogach

Pracownicy amerykańskiej Kliniki Mayo udowodnili, że ludzie otyli codziennie przesiadują w fotelu 2,5 godziny dłużej niż szczupli. To właśnie z tego powodu magazynują dodatkowo 350 kalorii dziennie. Osoby szczupłe są bardziej żwawe, częściej chodzą po schodach, a na małe zakupy wybierają się pieszo. Uwaga! By spalić tłuszcz nie trzeba nawet się ruszać. Kalorie tracisz także stojąc np. w kolejce czy tramwaju.

Sposób nr 5: kiwaj się

Wahadłowy ruch ciała, polegający na odchylaniu się w bok, jest skuteczniejszym sposobem spalania kalorii niż skłony w przód. Powód jest prosty: nasze mięśnie nie są przyzwyczajone do „bocznej” linii ruchu, który wymaga od nich większego wysiłku. Warto też nauczyć się jazdy na łyżwach lub łyżworolkach. Połączysz przyjemne z pożytecznym.

Dowiedz się więcej:


Sposób nr 6: licz kroki

Kup pedometr i staraj się korzystać z niego przez cały dzień. Z badań wynika, że to małe urządzenie do liczenia kroków potrafi nieźle zmotywować do działania. Potrzeba „nabijania licznika” spowoduje, że będziesz chciała załatwiać jak najwięcej spraw na piechotę. Wszystko po to, by zbliżyć się do optymalnego wyniku: 10 tysięcy kroków dziennie (to mniej więcej 6 kilometrów). Taki dystans pozwala spalić około 400 kalorii.

Sposób nr 7: zmień ćwiczenia

To pozwoli ci zaskoczyć swoje mięśnie i zmusić je do większego wysiłku. Trenerzy fitness zalecają, by modyfikować trening raz na miesiąc. Wystarczy np. zmienić trasę spaceru. W lecie staraj się jak najwięcej ćwiczyć na świeżym powietrzu, biegaj po lesie, plaży, graj w siatkówkę, pływaj.

Sposób nr 8: ćwicz i rozmawiaj

Zapomnisz o wysiłku. Będziesz ćwiczyć dłużej i intensywniej, a twoje serce zacznie bić w rytmie najbardziej korzystnym dla spalania tłuszczu.

Sposób nr 9: wskocz do ciepłej wody

Ludzie pływający w ciepłej wodzie zadowalają się mniejszym posiłkiem niż ci, którzy kąpią się w chłodnej. Najlepiej późnym popołudniem wybierz się na basen z podgrzewaną wodą. To dobra metoda, by pohamować wieczorny apetyt i przy okazji poćwiczyć.

Sposób nr 10: opanuj swoje usta

Znasz to uczucie: niby czujesz się syta, a mimo to miałabyś jeszcze ochotę coś przekąsić. Jeśli tak, sięgnij po owoce. One świetnie poradzą sobie z tym, co nazywamy „głodem ust”.

Dowiedz się więcej:

napisane na zlecenie Edipresse Polska S.A.