Schudnąć po tajsku

Tajlandia słynie ze swoich pięknych kobiet: egzotycznych, subtelnych i całkiem nieprzypadkowo szczupłych. Sprawdzamy jak tajska dieta i pielęgnacja pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów…

Tajlandia słynie ze swoich pięknych kobiet: egzotycznych, subtelnych i całkiem nieprzypadkowo szczupłych. Sprawdzamy jak tajska dieta i pielęgnacja pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów…

Schudnąć po tajsku

Azjatki to generalnie kobiety o wiele szczuplejsze niż ich koleżanki z Europy czy Ameryki Północnej. Olbrzymią zasługę ma tutaj oczywiście dieta, w której brakuje naszych schabowych, hamburgerów, frytek i pączków. I choć trudno żyjąc w Polsce odżywiać się tylko i wyłącznie strawą tajską, na pewno warto przyswoić sobie choć kilka dietetycznych zwyczajów.

Dieta przyjemności
Najwspanialszy jest bowiem fakt, że azjatycki sposób odżywiania, choć odchudza, nie wiąże się wcale z odmawianiem sobie jedzenia ani męczeniem się pokarmami bez smaku. Wspaniałe, aromatyczne przyprawy, bogactwo ryb, warzyw i owoców, wszechobecny ryż - to wszystko czy z diety tajskiej najprzyjemniejszą z możliwych.
Jak wprowadzić tajszczyznę do naszej kuchni? Oto kilka dobrych wskazówek mogących nie tylko ulżyć wadze, ale też rozpieścić podniebienia…

  • Słodko-kwaśno. Tajska dieta opiera na się ciekawym łączeniu smaków, które w naszej kuchni wydaje się dość kontrowersyjne – słodkie miesza się z kwaśnym, słonym i gorzkim otrzymując wspaniałe kompozycje, które już z racji na intensywny smak wspaniale zaspokajają apetyt.
  • Ryżowo. Ryż to podstawa kuchni azjatyckiej – nie ma praktycznie dania, do którego nie dostalibyśmy miseczki białych ziaren. W porównaniu do chleba jest to wybór znacznie bardziej lekkostrawny i mniej kaloryczny, zwłaszcza, że podaje się go bez masła.
  • Owocowo. Ogrom owoców to nie tylko ozdoba tajskiej kuchni – sałatki z mango, ananasa, papai, melona to wspaniałe sycące danie, które zawłaszcza latem może zastąpić drugie śniadanie albo kolację.
  • Kokosowo. Woda z kokosa posiada niezwykłe walory odżywcze (witaminy, żelazo, potas) przy niskiej kaloryczności – Azjaci stosują ją jako bazę do napojów, zup oraz dań. Mleko kokosowe jest bardziej tuczące i kaloryczne, ale używane oszczędnie do smażenia zamiast oleju czy smalcu wspaniale wzbogaca smak potraw dodając zdrowia.

Od śniadania

Schudnąć po tajsku

W Tajlandii śniadanie je się obfite, aby zapewnić energię na cały dzień i jest to wedle najnowszych zaleceń dietetycznych najlepszy sposób na schudnięcie. Zupa z makaronem, smażony ryż z warzywami i jajkami – to pomysł jak można urozmaicić sobie nasze kanapkowe śniadania.
Dania obiadowe i kolacyjne oparte są na ryżu, krótko smażonych warzywach, rybie gotowanej na parze, czasem tylko mięsie. Pikantne, szczodrze doprawione wspaniale regulują trawienie i metabolizm, zaś krótka cieplna obróbka warzyw zachowuje witaminy i pozwala lepiej zaspokoić głód.
Deserów jako zakończenie posiłku się nie jada – i słusznie – to tylko kaloryczny balast. Dania słodkie stanowią jednak samodzielne dania – np. lekką kolację na wieczór. Z naszego punktu widzenia jest to bardzo dobra innowacja diety – jeść pięć posiłków dziennie ale nie objadać na raz.

Tajski masaż
Masaż w Tajlandii, to nie luksus, który fundujemy sobie raz w roku na urodziny. Azjaci rozumieją siłę dotyku – jego relaksującą i uzdrawiającą moc – i korzystają z niej tak często jak tylko się da. Tajski masaż ma oprócz antystresowych i przeciwbólowych właściwości również duże znaczenie przy pracy nad sylwetką. Głęboki uciskanie poszczególnych partii ciała mobilizuje tkanki, pomaga oczyścić ciało z toksyn, ujędrnić skórę i „ruszyć” z posad tkankę tłuszczową.
Nie należy również lekceważyć znaczenia relaksu – pozbywając się stresu nagromadzonego w ciągu tygodnia zapobiegamy nerwowemu podjadaniu i poprawiamy swoje samopoczucie, które szczupłości zdecydowanie sprzyja. Mając więcej energii i samozadowolenia chętniej angażujemy się w wysiłek fizyczny i spędzamy czas z przyjaciółmi… zamiast na kanapie przed telewizorem.

fot. depositphotos.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
No masaż tajski jest doskonałym sposobem na odchudzanie, oczywiście sam nie zadziała, trzeba temu pomóc, ale jak odkąd chodzę do taj tajland spa czuję jakbym chudła lepiej i czuła się lepiej; )
/6 lat temu
Nie chciałabym spróbować...