Ruch w diecie strukturalnej

Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe. Aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Jakie ćwiczenia wykonywać stosując dietę strukturalną?

Ćwiczenia

Główne korzyści aktywności fizycznej to:

 • Zmniejszenie ryzyka otyłości
 • Zmniejszenie ryzyka chorób serca
 • Obniżenie poziomu cholesterolu
 • Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
 • Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego
 • Wzmocnienie mięśni i kości
 • Lepsze samopoczucie psychiczne

Najlepiej rozpocząć regularne ćwiczenia, kiedy jesteśmy w pełni sił i zdrowia. Wówczas bez większych problemów nasz organizm przystosuje się do wysiłku i najszybciej pojawią się rezultaty. Początkowo trening dąży do wyćwiczenia zręczności, sprawności i gibkości. Należy metodą małych kroczków zwiększać intensywność treningu.

Zobacz także: 6 wskazówek jak schudnąć z dietą strukturalną

Nie zapominajmy także o 10-minutowej rozgrzewce rozciągającej mięśnie. Najlepszą formą aktywności w każdym wieku jest pływanie, jogging, jazda na rowerze.

W czasie stosowania diety strukturalnej dobre efekty dają ćwiczenia odmładzające, które wzmacniają odpowiednie mięśnie - brzucha, przykręgosłupowe  i mięśnie mimiczne.
Zaleca się je wykonywać 1-3 razy dziennie: przed śniadaniem - w ramach porannego rozruchu, ewentualnie także przed obiadem i kolacją.

Przykładowe ćwiczenie

Dla odmładzania niezwykle istotne w ćwiczeniach rozluźniających jest to, że pobudzanie receptorów nerwowych znajdujących się w ścięgnach i błonach otaczających włókna mięśniowe doskonale stymuluje aktywność tkanki łącznej, sprzyja odbudowie i regeneracji tkanek. Jeśli więc chcesz się uchronić przed typowymi, powszechnymi, zwyrodnieniowymi problemami w stawach, kręgosłupie, zapobiegać miażdżycy tętnic, wykonuj regularnie ćwiczenia rozciągające.

Wykonanie ćwiczenia:

 • pamiętaj aby podczas ćwiczeń rozciągających kontrolować oddech. Staraj się oddychać równomiernie, unikać przyśpieszania oddechu i zachować najbardziej efektywny rytm, czyli nieco wydłużać fazę wdechu w stosunku do fazy wydechu. Stopniowo powinieneś dojść także do wprawy w chwilowym wstrzymywaniu oddychania podczas maksymalnego wdechu, co jest naturalną reakcją występującą podczas tego typu ćwiczeń i zdecydowanie łatwiej jest spełnić ten warunek podczas ćwiczeń rozciągających, niż podczas ćwiczeń tlenowych.
 • stań w delikatnym rozkroku. Spleć wyprostowane ręce nad głową i wyginaj tułów ku tyłowi, starając się również odchylić powoli głowę. Następnie powoli powróć do pozycji wyprostowanej i wykonaj zgięcia kręgosłupa kolejno w prawo i w lewo, utrzymując stale stopy na podłożu. Ruchy powinny być bardzo powolne a cykl należy powtórzyć dwu-, trzykrotnie.
 • usiądź z wyprostowanymi nogami na podłodze i powoli zginaj tułów do przodu z wyciągniętymi rękoma, którymi staraj się sięgnąć jak najdalej w kierunku stóp. Jednocześnie zginaj głowę ku dołowi.
 • wytrzymaj około 5 sekund w maksymalnym pochyleniu i następnie również  bardzo wolno powracaj do pozycji siedzącej. Następnie powtórz jeszcze to samo ćwiczenie.
 • połóż się na brzuchu i bardzo powoli staraj się równocześnie podnosić ku górze ręce, głowę i nogi. Następnie po chwilowym wytrzymaniu w pozycji maksymalnego wygięcia powoli powróć do pozycji leżącej. Po kilku sekundach leżenia w pełnym rozluźnieniu, powtórz jeszcze 2, 3 razy to samo ćwiczenie.
 • stojąc, najlepiej przed lustrem rozruszaj mięśnie twarzy. Najpierw maksymalnie zaciśnij usta, nos i oczy, po kilku sekundach rozluźnij mięśnie rozwierając szeroko usta, nozdrza i oczy. Podczas maksymalnego otwierania oczu postaraj się także podciągnąć ku górze czoło tak aby zaobserwować uniesienie małżowin usznych ku górze.
 • jeśli masz kłopoty ze stawami rąk lub nóg, to możesz jeszcze chwilę poświęcić na rozluźnienie napięć mięśni, które poruszają danym stawem.


Nie zapominajmy o ruchu każdego dnia. Nawet najmniejsza dawka aktywności fizycznej daje pozytywne efekty. Szereg ćwiczeń, w tym także odmładzających, można znaleźć w książce „Kody młodości”.

Zobacz także: Dieta strukturalna - najlepsza dieta antycellulitowa