Główne korzyści aktywności fizycznej to:
- Zmniejszenie ryzyka otyłości
- Zmniejszenie ryzyka chorób serca
- Obniżenie poziomu cholesterolu
- Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka
- Zapobieganie rozwojowi nadciśnienia tętniczego
- Wzmocnienie mięśni i kości
- Lepsze samopoczucie psychiczne
Najlepiej rozpocząć regularne ćwiczenia, kiedy jesteśmy w pełni sił i zdrowia. Wówczas bez większych problemów nasz organizm przystosuje się do wysiłku i najszybciej pojawią się rezultaty. Początkowo trening dąży do wyćwiczenia zręczności, sprawności i gibkości. Należy metodą małych kroczków zwiększać intensywność treningu.
Zobacz także: 6 wskazówek jak schudnąć z dietą strukturalną
Nie zapominajmy także o 10-minutowej rozgrzewce rozciągającej mięśnie. Najlepszą formą aktywności w każdym wieku jest pływanie, jogging, jazda na rowerze.
W czasie stosowania diety strukturalnej dobre efekty dają ćwiczenia odmładzające, które wzmacniają odpowiednie mięśnie - brzucha, przykręgosłupowe i mięśnie mimiczne.
Zaleca się je wykonywać 1-3 razy dziennie: przed śniadaniem - w ramach porannego rozruchu, ewentualnie także przed obiadem i kolacją.
Przykładowe ćwiczenie
Dla odmładzania niezwykle istotne w ćwiczeniach rozluźniających jest to, że pobudzanie receptorów nerwowych znajdujących się w ścięgnach i błonach otaczających włókna mięśniowe doskonale stymuluje aktywność tkanki łącznej, sprzyja odbudowie i regeneracji tkanek. Jeśli więc chcesz się uchronić przed typowymi, powszechnymi, zwyrodnieniowymi problemami w stawach, kręgosłupie, zapobiegać miażdżycy tętnic, wykonuj regularnie ćwiczenia rozciągające.
Wykonanie ćwiczenia:
- pamiętaj aby podczas ćwiczeń rozciągających kontrolować oddech. Staraj się oddychać równomiernie, unikać przyśpieszania oddechu i zachować najbardziej efektywny rytm, czyli nieco wydłużać fazę wdechu w stosunku do fazy wydechu. Stopniowo powinieneś dojść także do wprawy w chwilowym wstrzymywaniu oddychania podczas maksymalnego wdechu, co jest naturalną reakcją występującą podczas tego typu ćwiczeń i zdecydowanie łatwiej jest spełnić ten warunek podczas ćwiczeń rozciągających, niż podczas ćwiczeń tlenowych.
- stań w delikatnym rozkroku. Spleć wyprostowane ręce nad głową i wyginaj tułów ku tyłowi, starając się również odchylić powoli głowę. Następnie powoli powróć do pozycji wyprostowanej i wykonaj zgięcia kręgosłupa kolejno w prawo i w lewo, utrzymując stale stopy na podłożu. Ruchy powinny być bardzo powolne a cykl należy powtórzyć dwu-, trzykrotnie.
- usiądź z wyprostowanymi nogami na podłodze i powoli zginaj tułów do przodu z wyciągniętymi rękoma, którymi staraj się sięgnąć jak najdalej w kierunku stóp. Jednocześnie zginaj głowę ku dołowi.
- wytrzymaj około 5 sekund w maksymalnym pochyleniu i następnie również bardzo wolno powracaj do pozycji siedzącej. Następnie powtórz jeszcze to samo ćwiczenie.
- połóż się na brzuchu i bardzo powoli staraj się równocześnie podnosić ku górze ręce, głowę i nogi. Następnie po chwilowym wytrzymaniu w pozycji maksymalnego wygięcia powoli powróć do pozycji leżącej. Po kilku sekundach leżenia w pełnym rozluźnieniu, powtórz jeszcze 2, 3 razy to samo ćwiczenie.
- stojąc, najlepiej przed lustrem rozruszaj mięśnie twarzy. Najpierw maksymalnie zaciśnij usta, nos i oczy, po kilku sekundach rozluźnij mięśnie rozwierając szeroko usta, nozdrza i oczy. Podczas maksymalnego otwierania oczu postaraj się także podciągnąć ku górze czoło tak aby zaobserwować uniesienie małżowin usznych ku górze.
- jeśli masz kłopoty ze stawami rąk lub nóg, to możesz jeszcze chwilę poświęcić na rozluźnienie napięć mięśni, które poruszają danym stawem.
Nie zapominajmy o ruchu każdego dnia. Nawet najmniejsza dawka aktywności fizycznej daje pozytywne efekty. Szereg ćwiczeń, w tym także odmładzających, można znaleźć w książce „Kody młodości”.
Zobacz także: Dieta strukturalna - najlepsza dieta antycellulitowa