Rozgrzewająca kasza gryczana w zimowej diecie

Tworząc zimowy jadłospis dla całej rodziny, warto wprowadzić do niego potrawy o działaniu rozgrzewającym. Uzupełniając nasze zimowe menu o odpowiednie przyprawy i produkty, rozgrzewamy organizm od środka, dzięki czemu nie straszne nam zimowe chłody! Jednym z takich produktów jest dobrze znana, lecz wciąż zbyt mało doceniana kasza gryczana.
Marta Kosakowska / 17.01.2013 07:39

Tworząc zimowy jadłospis dla całej rodziny, warto wprowadzić do niego potrawy o działaniu rozgrzewającym. Uzupełniając nasze zimowe menu o odpowiednie przyprawy i produkty, rozgrzewamy organizm od środka, dzięki czemu zimowe chłody nie będą nam straszne! Jednym z takich produktów jest dobrze znana, lecz wciąż zbyt mało doceniana kasza gryczana.

Rozgrzewająca kasza gryczana w zimowej diecie

Fot. Depositphotos

Odpowiedni dobór produktów i potraw, które spożywamy do pory roku może korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. I tak, latem chętnie sięgamy po dania orzeźwiające, jak chłodniki i lody. Natomiast zimą, po korzenne przyprawy, rozgrzewające herbaty czy nalewki. Różne właściwości energetyczne produktów określa się mianem "termiki", która dzieli ja na te, o działaniu ochładzającym, neutralnym lub rozgrzewającym. Poszukując pomysłów na rozgrzewające dania, warto przypomnieć sobie o odrobinę zapomnianej kaszy gryczanej, która doskonale sprawdza się jako baza zimowych dań.

Właściwości kaszy gryczanej:

  • działa rozgrzewająco na organizm;
  • zawiera spore ilości pełnowartościowego białka;
  • zawiera kwas foliowy, witaminę E, witaminy z grupy B, rutynę, minerały takie jak krzem, potas, cynk, magnez, żelazo, fosfor, miedź;
  • jest bogatym źródłem błonnika;
  • w medycynie ludowej stosowano ją przy obfitych miesiączkach, krwotokach, a wywar z kaszy miał stanowić doskonały lek w przypadku biegunki.

Kasza gryczana może być wykorzystywana jako dodatek lub główny składnik wielu dań, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Z powodzeniem wykorzystywana jest do farszów pierogowych czy gołąbkowych, jako baza wegetariańskich kotlecików, sałatek, zapiekanek i innych potraw.

Przepisy na dania z wykorzystaniem rozgrzewającej kaszy gryczanej:

Rozgrzewająca kasza gryczana w zimowej diecie Rozgrzewająca kasza gryczana w zimowej diecie

Kotlety z kaszy gryczanej                                         Pierogi z kaszą gryczaną