Rower – instrukcja obsługi

Jesień to jeszcze dobry czas na ostatnie wzmocnienie kondycji przed zimą – o ile pogoda pozwala, wybierzmy się więc na rower. Radzimy jak najwięcej skorzystać z pedałowania…
Jesień to jeszcze dobry czas na ostatnie wzmocnienie kondycji przed zimą – o ile pogoda pozwala, wybierzmy się więc na rower. Radzimy jak najwięcej skorzystać z pedałowania…

Większość niezadowolenia związanego z jazdą na rowerze bierze się z braku odpowiedniej techniki – wystarczy jednak nabrać trochę pewności siebie, a profity są już ogromne. Jazda w ślimaczRower – instrukcja obsługiym tempie to już wydatek energetyczny równy 180 kcal na godzinę, zaś szybsze pedałowanie po pagórkowatym na terenie może nas uwolnić nawet od 400 kcal w ciągu tego samego czasu.

O czym trzeba bezwzględnie pamiętać, to prawidłowe ustawienie siodełka. Niestety większość z nas ma je zbyt nisko i w konsekwencji naraża się na skurcze nóg, a także kompresję kręgów kręgosłupa. Prosta zasada to dopasowanie wysokości siodełka tak, aby wyprostowana noga dotykała idealnie podeszwą do pedału – druga noga będąca w tym momencie zgięta nie powinna dawać uczucia zgniecenia w kolanie. Kierownicę najpierw ustawmy na wysokości siodełka, z czasem możemy dla lepszej aerodynamiki obniżyć ją. Odległość między obiema częściami nie powinna być też zbyt mała, gdyż prowadzi to zbytniego zgarbienia pleców.

Już podczas jazdy należy pamiętać o trzech rzeczach:
  • nie zaciskaniu rąk za bardzo na kierownicy – to powoduje sztywnienie w krzyżu i szyi
  • naciskaniu na pedał przednią częścią stopy
  • nie ustawianiu przerzutek zbyt wysoko – to niepotrzebny przeciążający wysiłek dla mięśni
Oczywiście, pamiętajmy również o chłodach i wietrze, i zaopatrzmy się w specjalną odzież outdoorową – ciepłe, acz oddychające tkaniny i wodoodporną kurtkę. Przy sobie powinniśmy zawsze mieć bidon z wodą lub napojem energetycznym – wysiłek fizyczny wymaga stałego nawadniania organizmu. Co do prędkości jazdy, 60-80 obrotów na minutę na płaskiej powierzchni to optimum, jeśli chodzi o dokrwienie kończyn dolnych.

Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 lat temu
woląłbym w punktach
/7 lat temu
badziewie do niczego
/8 lat temu
Bardzo fajne rady :) chociaż moim zdaniem w każdym salonie rowerowym sprzedawca powinien nam doradzić jak prawidłowo ustawić kierownicę, siodełko oraz jak dbać o rower i w jaki sposób go konserwować przed zimą itp Ja jak kupowałam swojego Talona ( polecam kobietkom, które lubią pojeździć po lesie lub parkach krajobraozwych) to Pan sprzedawca udzielił mi fachowych rad.
POKAŻ KOMENTARZE (3)