Prawda o cellulicie - 7 najważniejszych liczb fot. Fotolia

Prawda o cellulicie - 7 najważniejszych liczb

Chcesz pokonać swojego największego wroga? Najpierw musisz lepiej go poznać...
Agata Bernaciak / 28.07.2016 13:40
Prawda o cellulicie - 7 najważniejszych liczb fot. Fotolia

Cellulit to zmora niejednej dziewczyny niezależnie od tego, ile waży. Na jego pojawienie się wpływa przede wszystkim kobieca gospodarka hormonalna, która ma decydujący wpływ na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. U kobiet to właśnie biodra, brzuch i uda są częściami ciała najbardziej narażonymi na pojawienie się skórki pomarańczowej. Oczywiście problem cellulitu pogłębiają czynniki genetyczne, siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta, ale warto podkreślić, że to właśnie hormony mają tutaj ostatnie słowo...

Cellulit w liczbach: co powinnaś o nim wiedzieć?

1. 2,5... litra wody dziennie

Taka dawka płynów wspomoże codzienną batalię z pomarańczową skórką. Jak się okazuje, wiele kobiet cierpi na cellulit wodny, który jest spowodowany... odwodnieniem organizmu! W sytuacji, w której dostarczasz ciału zbyt mało płynów, w przestrzeniach międzykomórkowych gromadzi się woda. Te nieestetyczne grudki na powierzchni skóry to właśnie ona! Warto wspomnieć, że picie wystarczającej ilości płynów jest również najlepszym zabezpieczeniem przed powstawaniem skórki pomarańczowej. Woda przyspiesza metabolizm i wypłukuje z organizmu toksyny, które odpowiadają za nierównomierne rozkładanie się tkanki tłuszczowej.

2. 3... minuty zimnego prysznica dziennie

Tyle wystarczy, by pobudzić krążenie krwi w partiach ciała, które są objęte cellulitem. Pamiętaj, że to właśnie jego wspomaganie (m.in. zimnym prysznicem) ma decydujący wpływ na szybkość wydalania z krwioobiegu toksyn. No i zdecydowanie poprawia jędrność skóry :)

3. 6... % panów zmaga się z cellulitem

"Dlaczego mężczyźni nie mają cellulitu? - Bo jest brzydki."

Znacie ten dowcip? Otóż to nie do końca prawda :) Panowie również zmagają się z problemem pomarańczowej skórki. Wg statystyk 6% mężczyzn ma cellulit w okolicy pośladków i brzucha, a liczba ta stale rośnie. Zastanawiasz się, dlaczego mimo wszystko jest ona tak mała? Otóż męski kolagen zdecydowanie różni się anatomicznie od kolagenu damskiego - jest bardziej trwały. O ile u kobiet jego włókna dość szybko ulegają przerwaniu (m.in. na skutek zwiększenia masy ciała), o tyle u mężczyzn włókna te przytrzymują komórki tłuszczowe, przez co nie ulegają one przerostowi.

4. 10... minut intensywnego masażu dziennie

Niestety masaż antycellulitowy nie należy do najprzyjemniejszy form relaksu... Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, ponieważ w partiach ciała dotkniętych cellulitem najczęściej mamy do czynienia również z zastojami limfy, które powodują bolesność pod wpływem nacisku. Jeśli jednak chcesz podjąć się takiej kompleksowej walki ze skórką pomarańczową, wykonaj masaż w trakcie nakładania kosmetyku.

Masaż antycellulitowy na pośladki

Masaż antycellulitowy na uda

Masaż antycellulitowy na brzuch

5. 30... minut aktywności dziennie

Tyle wystarczy, by uchronić się przed pojawieniem cellulitu. Najważniejsza w aktywności fizycznej jest jednak konsekwencja i regularność. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, nie wystarczy wyjść na spacer raz w tygodniu. Tak naprawdę codziennie powinnaś poświęcać tyle czasu na ruch (spacer/jogging/pływanie/nordic walking/pływanie). To naprawdę minimalna porcja aktywności, która uchroni cię i przed tyciem, i przed pojawieniem się pomarańczowej skórki.

Najskuteczniejsze metody walki z cellulitem

6. 85... % kobiet na świecie ma cellulit

A największy odsetek z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Jest to ściśle powiązane z trybem życia, jaki wiedze prym w dzisiejszym świecie. Niemal każdy z nas dojeżdża do pracy samochodem, pracuje przy komputerze i niekoniecznie dba o codzienny jadłospis. Dla porównania kobiety żyjące w Japonii cellulit prawdopodobnie mogą oglądać tylko na zdjęciach!

7. 1920... to rok, w którym pierwszy raz użytego terminu "cellulit"

Jak widać,  termin ten niebawem będzie obchodził swoje setne urodziny :) Co z tego wynika? Otóż wynika z tego fakt, że cellulit towarzyszy nam zdecydowanie zbyt długo (!) i stanowił problem estetyczny już w dwudziestoleciu międzywojennym. Od lat '70. trwają szeroko zakrojone badania nad sposobami jego zwalczania. Warto zauważyć, że to właśnie w latach '70 dieta całego zachodniego świata stała się zdecydowanie bardziej kaloryczna, tryb życia siedzący, a co za tym idzie cellulit stał się problemem milionów kobiet... i taki stan rzeczy jest zachowany aż do dziś.

Sprawdź swój stopień cellulitu!