Po co się odchudzać fot. Fotolia

Po co się odchudzać - rady Marioli Bojarskiej-Ferenc

Jak to osiągnąć? Poznaj rady Marioli Bojarskiej-Ferenc.
Milena Oszczepalińska / 13.04.2016 09:53
Po co się odchudzać fot. Fotolia

Mariola Bojarska Ferenc – trenerka fitness, dziennikarka promująca zdrowy styl życia. Autorka wyjątkowej gry planszowej i kart SUPERFORMA, dzięki którym grasz i chudniesz. To najlepsza zabawa i trening dla całej rodziny! www.mariolabojarskaferenc.pl

Po co się odchudzać?

Takie pytanie stawiamy sobie często. Nie myślmy w tym wypadku wyłącznie o wyglądzie zewnętrznym, ale przede wszystkim o swoim zdrowiu i samopoczuciu. Nadmiar kilogramów jest przyczyną wielu dolegliwości: chorób serca, cukrzycy, problemów z potencją i wielu innych. Jestem absolutną przeciwniczką podejścia, które uczy, by pokochać swoje ciało takie, jakim jest, nawet z nadmiernymi kilogramami. Kto tę bzdurę wymyślił? Przecież ten nadmiar ciała może nas kiedyś zabić. Nie chodzi o względy estetyczne, tego się nie czepiam – pomyślmy o zdrowiu. To ono właśnie powinno nas mobilizować do regularnej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Pamiętaj, aby też nie popadać w skrajność. W życiu nie chodzi o to, by być przesadnie szczupłym z sześciopakiem na brzuchu. Zwłaszcza groźne jest to dla młodych dziewczyn, które, aby to osiągnąć, muszą totalnie się odtłuścić i odwodnić. Takie działania mogą spowodować problemy hormonalne oraz zaburzenia regularnego miesiączkowania, a w efekcie nawet trudności z zajściem w ciążę. We wszystkim trzeba zachować balans.

Jeśli masz jednak problem z nadwagą, walcz o siebie, bo któż jest najważniejszy w życiu – TY!
Dobrym sposobem na zmotywowanie się do odchudzania jest to, by obserwować się w lustrze i jeśli  tylko dostrzeżesz lub dostaniesz sygnał od bliskiej ci osoby, że nie wyglądasz najlepiej, po prostu zacznij działać. Wbij sobie do głowy, że życie jest najważniejsze, że każdy nadmiar kilogramów może rzutować w przyszłości na pojawienie się migreny, chorób serca, cukrzycy, problemów ze wzrokiem, problemów z potencją i złego samopoczucia. A przecież chcesz cieszyć się życiem. Nie wpadaj w panikę, bądź silna. Mam nadzieję, że moje słowa, choć ostre, przekonały cię, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pamiętaj, że dobra sylwetka doda ci pewności siebie w życiu zawodowym i prywatnym.

Pierwszy krok w odchudzaniu to walka ze stresem. Być może zajadasz go, rzucasz się na lodówkę i wymiatasz, co popadnie, a to nie ułatwia walki z problemem. Gdy się stresujemy, w organizmie wydziela się hormon o nazwie kortyzol, który powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i często prowadzi do otyłości brzusznej. Dlatego też zanim zaczniesz proces zrzucania wagi, odstresuj się. Nie pomoże w tym katorżniczy trening na siłowni, ale coś zupełnie innego – joga, pilates czy medytacja. Te formy aktywności doskonale wyciszą organizm i przygotują go do większego wysiłku. Dopiero później należy wprowadzić bardziej intensywne ćwiczenia w celu pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wypracowania muskulatury ciała. Zapisz się na trening aerobowy i wzmacniający poszczególne partie mięśni, rodzaj treningu dobierz z trenerem. Liczą się nie tylko twoje możliwości, lecz także upodobania. Aby wytrwać w drodze do celu, ćwiczenia muszą sprawiać przyjemność.

Pamiętaj, że im jesteś starsza, tym bardziej musisz dbać o systematyczność, bowiem wraz z wiekiem przybywa ci tkanki tłuszczowej, a ubywa mięśni. Regularny trening powinien więc towarzyszyć ci do końca życia. Tylko w ten sposób zachowasz równowagę i piękną muskulaturę oraz młody wygląd. Nie łódź się, że jeśli ćwiczyłaś za młodu, to już wystarczy – organizm jest cwany, przyzwyczaja się! Przestaniesz ćwiczyć, to metabolizm się zmniejszy i zaczniesz tyć. Znam to z własnego doświadczenia.

Kolejna zasada brzmi: „nie rób z organizmu wariata”. Nie możesz najpierw przez kilka miesięcy katować go dietą i ćwiczeniami, a potem, gdy staniesz na wadze i poczujesz zadowolenie, rozsiąść się na kanapie na kolejne tygodnie i zajadać, co popadnie. Takie działanie jest prostą drogą do efektu jojo, a tego przecież nie chcesz. Wszystkie badania mówią, że jeśli chcesz zapanować nad sylwetką i cieszyć się dobrą figurą, musisz stosować racjonalną dietę i trening do końca życia. Tak, tak to ciężka praca, przyznaję, ale opłaca się. Chcę, byś była szczęśliwa, a to znaczy zdrowa i bez niepotrzebnych problemów. Zadbaj o siebie, bo TY jesteś najważniejsza, pamiętaj! 

Grę karcianą i grę planszową możesz kupić na hitsalonik.pl

 
Mariola Bojarska - Ferenc - Edipresse Książki prezentuje!

Zagraj w karty, w grę planszową. Zagraj w SuperFormę!Mariola Bojarska-Ferenc zaprasza do zabawy, w której stawką jest piękna sylwetka i doskonała kondycja. Sami sprawdźcie!

Opublikowany przez Edipresse Książki na 5 kwietnia 2016